II Gala Polskiego Czerwonego Krzyża

i

Autor: Katarzyna Graboń

Dobro… mają we krwi. Krwiodawcy z Żywiecczyzny spotkali się na II Gali Polskiego Czerwonego Krzyża

2021-11-27 15:07

Wykonują różne zawody, mają różne stanowiska, różne pasje - ale łączy ich jedno - chęć bezinteresownej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia drugiej osoby. Mówią o sobie - wielka czerwonokrzyska rodzina

Po przerwie spowodowanej pandemią krwiodawcy z Żywiecczyzny mogli wreszcie spotkać się na drugiej Gali Polskiego Czerwonego Krzyża.

Ludzie, którzy bezinteresownie dzielą się częścią siebie, uczcili pamięć jednego z nich - Roberta Wośko - swojego kolegi, ale i wiceprezesa Klubu HDK PCK działającego przy Urzędzie Miejskim w Żywcu.

- Robert to fantastyczny i wrażliwy człowiek, który nie tylko oddawał krew, ale bezinteresownie pomagał wszystkim, którzy potrzebowali pomocy… - wspominał Paweł Tomiczek prezes żywieckiego Klubu HDK PCK. - Jesteśmy tu jedną wielką rodziną… dlatego tak bardzo nam Go brakuje, pozostała ogromna wyrwa w naszych sercach - przyznała w rozmowie z nami Marta Blank-Podkulska.

Spotkanie zorganizowane w żywieckim „Ekonomie” było okazją do przyznania odznaczeń i wyróżnień - to bardzo miłe, że to co robimy jest dostrzegane, najważniejsze jednak że, mogliśmy dać coś z siebie dla innych, a teraz znów wspólnie mogliśmy się spotkać - przyznaje odznaczony medalem Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla zdrowia narodu – Piotr Smyrdek. - Kiedyś moja żona potrzebowała krwi przy porodzie… wtedy pierwszy raz oddałem krew, i tak już zostało - wspominał.

Taki scenariusz powtarza się często. Podobnie było w przypadku Adama Półmiarka, który pierwszy raz zdecydował się oddać krew, gdy zachorował jego syn. Podczas gali pan Adam odznaczony został najwyższym wyróżnieniem Medalem Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla zdrowia narodu - wielki honor, ale największa satysfakcja, że mogliśmy komuś podarować coś tak cennego, jak krew - dodawał w rozmowie z Radiem Eska.

Choć krwiodawcy z Żywiecczyzny mają się czym pochwalić - bo mimo pandemii w 2020 roku na Żywiecczyźnie udało się zebrać blisko1350 litrów tego bezcennego leku - działalność krwiodawców jest dużo szersza - przyznała Cecylia Ścieszka wolontariuszka biura Polskiego Czerwonego Krzyża w Żywcu.

- Oczywiście oddawanie krwi jest celem nadrzędnym, promowanie idei dzielenia się krwią -oczywiście, ale krwiodawcy to najbardziej wrażliwi ludzie na świecie - dostrzegają biedę, niedostatek, łzy… i działają na wszelkie możliwe sposoby, by na te potrzeby odpowiedzieć - podkreślała w rozmowie.

Obecnie na terenie powiatu żywieckiego działa 6 Klubów Honorowych Dawców Krwi. Krwiodawcy od kilku lat dążą do odtworzenia oddziału rejonowego w Żywcu.

Kolejna akcja poboru krwi w Żywcu - tradycyjnie - podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale nie zapominajcie - działa też punkt poboru przy ulicy Piłsudskiego 50.

II Gala Polskiego Czerwonego Krzyża w Żywcu
W formie 24: jak nie marnować jedzenia?