Zabytek czeka na nowe życie

i

Autor: Katarzyna Graboń

Do trzech razy sztuka… Być może tym razem uda się znaleźć inwestora

2021-02-16 22:49

Będzie kolejne postępowanie przetargowe na długoterminową dzierżawę zabytkowego pałacu Habsburgów

Do tej pory - w dwóch przetargach - nie udało się znaleźć inwestora relacjonuje wicestarosta żywiecki - Stanisław Kucharczyk.

- Niestety, po dwóch przetargach nie otrzymaliśmy satysfakcjonującej oferty na taką dzierżawę. Nie ma co ukrywać, trwa pandemia, więc mamy „delikatnie mówiąc” mniejsze zainteresowanie przetargiem, niż się spodziewaliśmy - tłumaczy. - W związku z taką sytuacją - postanowiliśmy podjąć kolejna próbę - tym razem poprzez przeprowadzenie rokowań z potencjalnymi dzierżawcami - wyjaśnia.

Rokowania planowane są w marcu.

Nie wykluczone, że na brak chętnych na pałac ma też jego sytuacja prawna. Już wcześniej roszczenia do zwrotu pałacu zgłaszali pełnomocnicy spadkobierców rodziny Habsburgów. - Postępowanie to jednak zostało ostatnio zawieszone - tłumaczy starosta.

- Sprawa roszczeniowa została zawieszona, dlatego w ramach postęowania, które wszczęte jest przed wojewodą śląskim - więc w tej chwili w sprawie nie dzieje się nic, co mogłoby spowodować wydanie jakiejkolwiek decyzji. Sytuacja może wynikać z faktu, że część spadkobierców zmarła i konieczne jest przeprowadzenie pewnych ustaleń po stronie rodziny Habsburgów - dodaje.

Powiat - jako zarządca obiektu - rocznie musi dokładać blisko 100 tysięcy złotych na podstawowe utrzymanie zabytku. Stąd decyzja o kolejnej próbie znalezienia inwestora.

Będzie kolejne postępowanie przetargowe - mówi wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk
Tak wygląda zamarznięty Zalew Nowohucki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE