SSR Żywiec

i

Autor: SSR Żywiec facebook

Zauważono ogromne ilości inwazyjnego gatunku ryb. Strażnicy alarmują

2022-11-16 10:07

O niebezpiecznym procederze alarmują strażnicy Społecznej Straży Rybackiej w Żywcu. W trakcie jednego z patroli zauważono ogromne ilości obcego inwazyjnego gatunku ryby, czebaczka amurskiego przedostającego się ze spuszczanych stawów hodowlanych groblą, która jest bezpośrednio połączona z potokiem Rybnym, a następnie z rzeką Sołą.

"Zbrodnia na środowisku naturalnym" atakuje wody w Żywcu

Strażnicy natychmiast zawiadomili o zaistniałej sytuacji Użytkownika Rybackiego Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku-Białej, Policję, Państwową Straż Rybacką oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Podjęli również działania, aby w miarę możliwości nie dopuścić do dalszego przedostawania się czebaczka do naszych wód. Niestety ze względu na niewyobrażalne ilości, byli w stanie zabezpieczyć zaledwie niewielki procent.

Przeraziły nas ogromne ilości czebaczka amurskiego obecnego w potoku. Tysiące, dziesiątki tysięcy, tak możemy zobrazować tą "zbrodnię" na środowisku naturalnym. Nie mogliśmy uwierzyć jaka ilość czebaczka w ciągu zaledwie kilku godzin trafiała do potoku, połączonego z rzeką Sołą, która wpływa do Jeziora Żywieckiego - relacjonują strażnicy.

Strażnicy udali się wzdłuż potoku, aż do ujścia do rzeki Soły i niestety nie stwierdzili po drodze żadnych barier zabezpieczających. Wyłowione ryby zostały zabrane i zutylizowane przez profesjonalną firmę. Ze zgłoszeń wędkarzy wynika, że ten proceder trwał latami.

- Strach pomyśleć ile gatunku inwazyjnego w postaci czebaczka trafiało do naszych wód w poprzednich latach. Jak destrukcyjny wpływ na nasze środowisko wodne oraz gatunki rodzime mają obce gatunki inwazyjne nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać - informują strażnicy SSR z Żywca.

Strażnicy zgłosili już do odpowiednich organów ścigania zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, a ta jakże bulwersująca sprawa będzie wyjaśniana w toku postępowania. Na miejsce przybył patrol policji oraz przedstawiciele PGW Wody Polskie. Po interwencji strażników woda spuszczana ze stawów została zatrzymana.

Czebaczek Amurski: co to za ryba?

Czebaczek amurski pochodzi z Azji Wschodniej. Jest uznawany za najbardziej inwazyjny gatunek ryby w Europie - opisuje ten gatunek Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Do wód trafia najczęściej przez przypadek, wprowadzany wraz z materiałem zarybieniowym innych gatunków ryb, zwłaszcza karpia i innych ryb stawowych. Z miejsc wprowadzenia przenika samodzielnie do okolicznych wód. W Polsce jest już szeroko rozprzestrzeniony, zasiedla stawy hodowlane, drobne zbiorniki, jeziora oraz rzeki. Jego ekspansji sprzyja połączenie kanałami systemów rzecznych. Sprzyjają temu również wędkarze, bowiem czebaczek amurski bywa stosowany jako żywa przynęta do połowu ryb drapieżnych. Szybką ekspansję umożliwiają temu gatunkowi niewielkie rozmiary ciała, duże zdolności adaptacyjne, krótki cykl życiowy, zasiedlanie ukrytych miejsc (wśród roślinności), zdolność do rozrodu na różnych substratach, wielomiotowość, sprawowanie opieki nad złożoną ikrą. Przy masowym występowaniu, stanowi poważne zagrożenie dla rodzimych gatunków wodnych, konkurując o pokarm, zjadając ikrę i młodociane stadia ryb, przenosząc pasożyty, wpływając na stan wód poprzez efekt kaskadowy.