Ewelina Wiercigroch Dudka

i

Autor: Agata Chmielowska

Cudeńka wyczarowane z gliny -wizyta w pracowni ceramicznej Eweliny Wiercigroch-Dudki w Radziechowach

2020-12-16 16:53

Pracownia ceramiczna Eweliny Wiercigroch-Dudki, to miejsce w Radziechowach, do którego dzieciaki i dorośli przychodzą by poobcować ze sztuką i nieco się nią ubrudzić. Niestety, z powodu pandemii koronawirusa spotkania warsztatowe w pracowni trzeba było mocno ograniczyć. Zamarła także wszelka działalność wystawiennicza.

- By w ogóle funkcjonować musiałam przenieść do sieci, a to dla mnie było nie lada wyzwanie-przyznaje artystka. Na szczęście z pomocą ruszyła koleżanka, również artystka, Karolina Gac -Okrzesik, która zaoferowała, że zrobi zdjęcia moich prac do internetu-mówi Ewelina Wiercigroch-Dudka.

-Ona robi zdjęcia moich produktów a ja wykorzystuje te zdjęcia gdzieś na facebooku czy instagramie, co jest świętna promocją.  Ona, z kolei wykorzysta te zdjęcia do budownia swojego portfolio i też, żeby się trochę oswoić z tematem. Nie każdy potrafi zrobić zdjęcia ceramice użytkowej, bo to jest zupełnie inna praca niż z człowiekiem. Wymieniamy się tutaj tym co mamy i myślę, że nawiąże się z tego fajna współpraca. Taka pomoc wzajemna, nie tylko w sztuce, ale także innych dziedzinach, w tych trudnych czasach jest bezcenna-dodaje artystka. (posłuchaj poniżej)

Ewelina Wiercigroch Dudka wzięła również udział w projekcie: Nasze dziedzictwo: rzemiosło – kultywowanie tradycji przodków realizowanym przez Gminne Centrum Kultury Promocji Turystyki Radziechowy-Wieprz. Celem projektu była edukacja w zakresie rękodzieła, między innymi gancarstwa dzięki warsztatom on-line.

-Warsztaty z ceramiki prowadzę od wielu lat, zaczynałam jeszcze w okresie studiów na wrocławskiej ASP, jeżdżąc po całej Polsce, a teraz kontynuuje je u siebie, we własnej Pracowni w Radziechowach na Żywiecczyźnie. Zajęcia z ceramiki, gdy nie było pandemii prowadziłam cyklicznie dwa razy w tygodniu. Oprócz tego prowadziłam warsztaty dla grup zorganizowanych, warsztaty urodzinowe czy warsztaty tematyczne podczas sobotnich zajęć, na których jednym z ulubionych działań było  toczenie na kole garncarskim. Teraz zajęcia są  możliwe tylko on-line. Mam nadzieję, że wkrótce do tych spotkań "na żywo" będziemy mogli powrócić.

Pracownie Eweliny Wiercigroch- Dudki można odwiedzać i podziwiać tworzone tam dzieła. Próbkę prac zobaczycie w galerii poniżej. Prace artystki można rownież podziwiać na stronie Terraart Pracownia Ceramiczna Ewelina Wiercigroch-Dudka i na FB.

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!"

posłuchaj:Ewelina Wiercigroch Dudka o wspieraniu się wzajemnym artystów
Ceramiczne cudeńska z Pracowni Eweliny Wiercigroch-Dudki w Radziechowach