Bielsko-Biała: Z kranu leci skażona woda. Nie można się nią nawet myć

i

Autor: Archiwum Bielsko-Biała: Z kranu leci skażona woda. Nie można się nią nawet myć

Mieszkańcy bez wody

Bielsko-Biała: Z kranu leci skażona woda. Nie można się nią nawet myć

Część Bielska-Białej od wczoraj nie może korzystać z wody z kranu. Jest ona całkowicie niezdatna do picia, nie można się nią myć zwłaszcza w miejscach intymnych. Trwa ustalanie jaką substancją mogła zostać skażona woda.

W środę 29 marca doszło do skażenia wody w części Bielska-Białej. Obecnie trwa badanie przyczyn zanieczyszczenia wody w rejonie ulicy Piastowskiej, Michałowicza i  Listopadowej. Badanie skażonej wody zlecono już Sanepidowi, ale nadal nie ma wyników. 

W czwartkowe popołudnie spółka Aqua S.A. wydała komunikat z informacją o nieprzydatności wody do spożycia a także z mapką obszaru, gdzie woda jest zatruta (dostępna poniżej). Spółka poinformowała również, że w obszarach z zatrutą wodą będą podstawiane regularnie beczkowozy w następujących miejscach:

  • parking przy ul. Grażyny 9 przychodnia
  • ul. Wita Stwosza 25,
  • u zbiegu ul. Siemiradzkiego i Skośnej,
  • ul. Chełmońskiego 7,
  • ul. Reja 18,
  • ul. Piastowska (Starostwo Powiatowe).
Mapa obszaru w Bielsku-Białej z zatrutą wodą

i

Autor: Aqua S.A. Mapa obszaru w Bielsku-Białej z zatrutą wodą

Komunikat w sprawie zatrutej wody w Bielsku Białej opublikował bielski Sanepid. 

PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY W BIELSKU-BIAŁEJ

Zawiadamia, że na podstawie cząstkowych wyników badań otrzymanych w dniu 30.03.2023 r. stwierdził brak przydatności do spożycia wody dostarczanej przez „Aqua” S.A. do sieci wodociągowej - próbki do badań pobrano w dniu 29.03.2023 r. w obiektach zlokalizowanych na terenie Bielska-Białej przy ulicach: Orzeszkowej, Wałachowej, Zofii Kossak-Szczuckiej, Skośnej.

Z dotychczas dostępnych sprawozdań z analiz laboratoryjnych wynika, iż badana woda posiada nieodpowiadające wymogom zabarwienie i zapach.

Badania próbek wody pobranych w dniu 29.03.2023 r. oraz 30.03.2023 r., są kontynuowane. Kolejny komunikat zostanie wydany po uzyskaniu dalszych wyników badań wody.

Bielski ratusz zwołał sztab kryzysowy

W czwartek 30 marca w bielskim ratuszu zwołano sztab kryzysowy. Jak informuje portal bielsko.info, w spotkaniu wzięli udział pracownicy spółki Aqua, szef bielskiego sanepidu, oraz służby zarządzania kryzysowego. Po spotkaniu sztabu rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego zapewnił, że przy ulicach, gdzie występuje zatruta woda, zostaną umieszczone dodatkowe beczkowozy, które przyjechały z innych miast. 

O źródle zanieczyszczenia wiadomo tyle, że doszło do niego prawdopodobnie na magistrali wodociągowej w Wapienicy, w wyniku prowadzonych na niej prac remontowych. Pierwsze informacje o jej zanieczyszczeniu podano w środę 29 marca w komunikacje spółki Aqua S.A. - W obszarze ul. Piastowska, Listopadowa, Michałowicza oraz ulic do nich przyległych mogą wystąpić uciążliwości zapachowe wody. Źródło tych uciążliwości zostało zidentyfikowane i odcięte. Obecnie trwa płukanie sieci wodociągowej - informowała spółka dodając, że uciążliwości potrwają do późnych godzin nocnych. Tak się jednak nie stało i zatruta woda leci z kranu jak na razie cały czas.