Bielsko-Biała: Jest porozumienie w sprawie redukcji etatów w fabryce fiata. Największe oprawy będą miały równowartość 24 pensji

i

Autor: Region Podbeskidzie NSZZ "Solidarność"

Bielsko-Biała: Jest porozumienie w sprawie redukcji etatów w fabryce fiata. Największe oprawy będą miały równowartość 24 pensji

2023-03-13 14:19

Zarząd FCA Powertrain Poland doszedł do porozumienia ze związkowcami w sprawie redukcji warunków zatrudnienia w bielskiej fabryce fiata. Pracownicy, którzy dobrowolnie zdecydują się na odejście lub relokacje do innych zakładów zarządzanych przez Grupę Stellantis, otrzymają odprawy uzależnione od stażu pracy. Chęć dobrowolnego odejścia pracownicy mogą zgłaszać do końca marca.

Porozumienie w sprawie zwolnień w bielskiej fabryce fiata. Pracownicy otrzymają wysokie odprawy

O porozumieniu między zarządem FCA Powertrain Poland a związkowcami poinformowała w rozmowie z PAP szefowa zakładowej "Solidarności", Wanda Strużyk. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, dobrowolne odejścia będą mogły odbyć się na dwóch zasadach. Pracownicy bielskiej fabryki otrzymają możliwość podjęcia pracy w innych zakładach należących do Grupy Stellantis, a konkretnie tych działających w Tychach i Katowicach. Osoby, które zdecydują się na tę formę zakończenia pracy w bielskiej fabryce otrzymają odprawy w wysokości równej od 12 do 14 pensji, w zależności od posiadanego przez nich stażu pracy.

Z kolei pracownicy, którzy zdecydują się na dobrowolne zakończenie pracy w FCA Powertrain Poland i nie będą chcieli kontynuować kariery w innych zakładach należących do Grupy Stellantis, również otrzymają należne odprawy w wysokości od 8 do 24 pensji miesięcznych, które również zależą od stażu pracy. Największe odprawy otrzymają osoby, które przepracowały w fabryce 30 lat i więcej. Dodatkowe odprawy otrzymają osoby, które w latach 2023-26 nabędą prawa emerytalne. Ich wysokość będzie wahała się od równowartości 13 do 24 pensji.

Ile osób zdecyduje się na na skorzystanie z programu dobrowolnych odejść?

Jak przekazała w rozmowie z PAP Wanda Stróżyk, pracownicy mogą do końca marca zgłosić chęć na dobrowolne odejście. Jak przewiduje szefowa zakładowej Solidarności, chętnych może być więcej niż liczba etatów, które chciał skasować zarząd FCA Powertrain Poland. Przypomnijmy, że w przeciągu najbliższych miesięcy fabryka chciała zlikwidować 300 stanowisk. 

Jeżeli liczba pracowników, którzy wyrażą chęć  skorzystania z programu dobrowolnych odejść, będzie wyższa niż liczba redukowanych etatów, o tym, kto będzie mógł zakończyć współpracę zadecyduje zarząd fabryki. Pierwszeństwo otrzymają pracownicy likwidowanych wydziałów. Umowy z osobami objętymi programem dobrowolnych odejść zostaną rozwiązane z końcem czerwca.

Co natomiast w sytuacji, gdy chęć polubownego zakończenia współpracy z bielską fabryką fiata wyrazi mniej niż 300 osób? W takiej sytuacji dyrekcja fabryki wypowie umowę brakującej liczbie pracowników. Osoby takie otrzymają wyłącznie odprawy wynikające z kodeksu pracy.