Bielski uniwersytet otrzymał karetkę. Posłuży ona studentom na zajęciach praktycznych

i

Autor: UM Bielsko-Biała, UBB

Wiadomości

Bielski uniwersytet otrzymał karetkę. Posłuży ona studentom na zajęciach praktycznych

Studenci Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego zyskali karetkę, dzięki której lepiej będą mogli się przygotować do pomagania potrzebującym w rzeczywistych warunkach.

Karetka dla studentów w Bielsku-Białej 

Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego zyskali karetkę, która będzie im służyła w trakcie zajęć praktycznych. Przedstawiciele uniwersytetu i pogotowia w piątek, 9 lutego, podpisali list intencyjny o współpracy badawczo-dydaktycznej. 

To nie jest forma tylko przekazania ambulansu, ale wniesienia swojego wkładu do wspólnego projektu, gdyż ten projekt będzie działał w dwie strony. Szkoli się tutaj kadra, która w dużej mierze zasila później nasze pogotowie. Chcemy też skorzystać z wiedzy i doświadczenia naukowców tutaj pracujących, ażeby szkolić i doszkalać nasz personel. Co przełoży się na jeszcze większe bezpieczeństwo naszych pacjentów – przyznaje Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomo, że studenci, w trakcie zajęć, będą mogli zobaczyć, jak wygląda praca w ambulansie. – Manekin w środku i zajęcia symulacyjne wykonywane tak jak w warunkach rzeczywistych. Dodatkowo analizatory parametrów krytycznych, pozwolą ratownikom po konsultacji z lekarzem wdrożyć już tam na miejscu właściwe leczenie. Diagnostyka przedszpitalna będzie szybsza i dokładniejsza – przyznaje prodziekan ds. studenckich dr n. o zdr. Tomasz Ilczak. 

Obecnie na pierwszym roku studiów na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego na kierunku związanym z ratownictwem medycznym uczy się 45 studentów, a na roku dyplomowym ok. 30 osób.