Beskidy dla Ukrainy

i

Autor: Katarzyna Graboń

Beskidy dla Ukrainy - giełda pracy i szans - to dwudniowe wydarzenie, które zorganizowane zostało w Leśnej

2022-05-09 19:56

Integracja i pomoc - a wszystko przy dobrej muzyce. Działo się w Leśnej!

- Chcieliśmy zrobić coś dobrego dla naszych sąsiadów, ale i pokazać im, jak się po prostu bawimy - mówi Michał Guzdek z Fundacji Zaangażowani.pl - która była inicjatorem imprezy.

- Wszystko zaczęło się od miododajnych kwietnych łąk, by pszczoły miały skąd brać pożytek - stąd miejsce - wśród lip, na łące w Leśnej. - Wojna spowodowała, że chcieliśmy w nieco inny sposób pomóc mieszkańcom Ukrainy, którzy przebywają na naszym terenie. Dlatego postanowiliśmy połączyć - targi pracy, obecność potencjalnych pracodawców z regionu, z dobrą zabawą przy muzyce. Przez to spotkanie chcieliśmy dać naszym nowym sąsiadom szansę na łatwiejsze dotarcie do pracodawców, ale również - chcieliśmy pokazać im naszą polską majówkę - podsumowuje nasz rozmówca.

Zaproszenie firm, które chciałyby przyjąć do pracy obywateli Ukrainy to bardzo ważny element tego spotkania - podkreśla Orest, który od kilku lat pracuje w Bielsku-Białej.

- Prawda jest taka, że olbrzymia pomoc przekazana została dla moich rodaków i za to oczywiście jesteśmy bardzo wdzięczni… - przyznaje. - Teraz jednak te kobiety, bo przecież głównie one znalazły tu w Polsce schronienie, chciałby się choć w jakimś stopniu usamodzielnić - dlatego szukają choćby dorywczej pracy. Choćby po to, by samodzielnie mogły wynająć mieszkanie na kolejne kilka miesięcy - dodaje. - Ta impreza to okazja, by moi rodacy mogli się też zintegrować z lokalną społecznością… super - podsumowuje.

Jak przyznała w rozmowie z nami - Barbara Cieslawska z Powiatowego Urzędu Pracy - który także miał swój punkt podczas wydarzenia - panie szukają pracy, ale nie w pełnym wymiarze godzin - wyjaśnia. - Trzeba pamiętać, że trafiły do nas głównie kobiety i to z małymi dziećmi - dlatego nie mogą pozwolić sobie na pełny etat.

Dwudniowa impreza miała także promować projekt „Beskidy miodem płynące - kraina przyjazna pszczołom”. Zorganizowana została na tak zwanym „Kamieńcu” w sołectwie Leśna - czyli w miejscu gdzie w ubiegłym roku posadzono kilkadziesiąt miododajnych lip. - Sprawdziliśmy - drzewka mają się doskonale…

Chcecie wiedzieć więcej - co działo się w Leśnej - posłuchajcie:

Beskidy dla Ukrainy - giełda pracy i szans w Leśnej
Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?