Beskidy bez barier. Łamiemy bariery… nad Jeziorem Żywieckim

2022-09-15 16:59

Łamiemy bariery - pod takim hasłem przy Szkolnym Schronisku młodzieżowym w Zarzeczu zorganizowana została kolejna już impreza integracyjna wpisująca się w kampanię - „Beskidy bez barier”

Tym razem osoby z niepełnosprawnościami mogły między innymi spróbować swoich sił w strzelaniu z pistoletu i karabinku wiatrówkowego, a także wybrać się w krótki rejs łodzią motorową z towarzystwie ratowników Wodnego Pogotowia Ratunkowego. - Chodzi o to, aby pokazać, że Beskidy - a także nasze piękne jezioro - jest dostępne dla niepełnosprawnych - przyznaje organizator spotkania - Mirosław Dziergas.- Chcemy, aby nasze społeczeństwo zobaczyło, że osoby z dysfunkcjami mogą tak samo korzystać z atrakcji Beskidów. W akcji były już góry - teraz czas na wodę - dodaje z uśmiechem nasz rozmówca.Emocji nie brakowało - Wody Polskie zorganizowały quiz i zabawę w wodne „koło fortuny”, a wolontariusze z klas wojskowych z Moszczanicy razem ze swoim profesorem czuwali nad bezpieczeństwem podczas zajęć ze strzelania. - Najtrudniejsze było odpowiednio przymierzyć, aby trafić. Potrzeba trochę cierpliwości i wielu ćwiczeń… no i wreszcie się udaje - przyznaje z uśmiechem Paweł, który po raz pierwszy próbował swoich sił w strzelectwie. - Te osoby mają niebywałą chęć i potrafią słuchać, a to najważniejsze - przyznaje Andrzej Toczek - nauczyciel strzelectwa w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu-Moszczanicy. Osoby niepełnosprawne zdobywają najwyższe lokaty na światowych zawodach - również w strzelectwie - trzeba tylko dać im szansę - dodaje.Atrakcją spotkania był dla uczestników bez wątpienia rejs ratowniczą motorówką. - Było szybko, fajnie i bardzo bezpiecznie - chórem relacjonowała grupa po zakończonym rejsie. - Trzeba wszystkiego spróbować - śmieje się po powrocie na ląd - jedna z uczestniczek.W Zarzeczu niepełnosprawni mogli też przypomnieć sobie podstawy udzielania pierwszej pomocy. - Wielu z naszych gości wiedziało już, czym jest pierwsza pomoc i jak jej udzielać. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni - przyznaje Jakub Cygoń - ratownik Wodnego Pogotowia Ratunkowego. - Warto jednak utrwalać tę wiedzę, szczególnie w przypadku osób niepełnosprawnych, by same potrafiły wezwać służby ratunkowe i udzielić niezbędnej pomocy w awaryjnej sytuacji.Na spotkaniu w Zarzeczu pojawili się uczestnicy WTZ przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, mieszkańcy żywieckiego Domu Pomocy Społecznej, a także osoby prywatne, które biorą udział w projekcie „Beskidy bez barier”.

Beskidy bez barier. Łamiemy bariery
Solista operowy w Twoja Twarz Brzmi Znajomo zaśpiewał „The Passenger” Iggy'ego Popa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE