Będzie bezpieczniej

i

Autor: UG Łodygowice

Będzie chodnik przy Żywieckiej

2021-08-31 10:01

Chodnik poprawiający bezpieczeństwo przy ruchliwej trasie przebiegającej przez Łodygowice ma być gotowy do końca 2024 roku

Jak informuje urząd gminy po kilku latach starań oraz negocjacji z Zarządem Województwa Śląskiego, złożony przez naszą Gminą wniosek o wspólną realizację budowy chodnika przy ulicy Żywieckiej został pozytywnie rozpatrzony. Na obecnym etapie trwa podpisywanie umowy pomiędzy Gminą Łodygowice a Zarządem Województwa Śląskiego.

- Od lat staramy się poprawiać bezpieczeństwo w naszej gminie budując chodniki nie tylko przy drogach gminnych, ale i powiatowych - powiedział nam Marcin Zyzak z Wydziału Inwestycji Urzędu Gminy Łodygowice. - Dlatego tym bardzo cieszymy się, że przystępujemy do tego zadania. To bardzo ważna inwestycja, która domagała się realizacji jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to ulica Żywiecka, miała jeszcze status drogi krajowej - dodaje nasz rozmówca.

Inwestycja nie tylko poprawi estetykę gminy,ale przede wszystkim jest odpowiedzią na wieloletnie oczekiwania mieszkańców, którzy chcą bezpiecznie dotrzeć do przedszkola, szkoły czy kościoła - podsumowuje Marcin Zyzak.

Zgodnie z umową urzędnicy szacują, że łączny koszt budowy chodnika to 9 mln zł, z czego 50% pokryje województwo śląskie, natomiast drugie 50% dołoży gmina. Koszt dokumentacji projektowej w 100% pokryje gmina, jak również gmina będzie odpowiedzialna za realizację całego procesu inwestycyjnego.

Projekt porozumienia zakłada budowę ponad 3 km odcinka przy ulicy Żywieckiej od skrzyżowania z ulicą Beskidzką w Zarzeczu - czyli obok dawnego składu budowlanego Mrówka, do skrzyżowania z ulicą Beskidzką w Łodygowicach - w okolicy sklepu Netto.

Choć apetyt mieszkańców na dalszy odcinek chodnika w stronę Żywca jest - należy wyjaśnić, że wybrany odcinek dotyczy wyłącznie terenu Gminy Łodygowice, bowiem dalszy odcinek chodnika w kierunku Żywca - wzdłuż ulicy Żywieckiej i ulicy Wesołej - biegłby po terenie Miasta Żywca, a realizacja inwestycji poza granicami własnej gminy jest szczególnie skomplikowana i wymaga wielu dodatkowych uzgodnień. Niemniej, w tym zakresie także będziemy czynili starania wspólnie z Zarządem Dróg Wojewódzkich i Miastem Żywiec, aby taki chodnik powstał na odcinku od ulicy Beskidzkiej w Zarzeczu, do granic Miasta Żywca - tłumaczy urzędnik.

Powstanie chodnik przy ruchliwej trasie w Łodygowicach
Huragan spustoszył Luizjanę