Starostwo Powiatowe w Żywcu

i

Autor: Starostwo Powiatowe w Żywcu

Apel Rady Powiatu w Żywcu dotyczący potrzeby wsparcia działań zmierzających do zapewnienia dalszego funkcjonowania Szpitala Żywiec

2022-01-11 14:54

29 grudnia 2021r. w tracie XXXI zdalnej sesji Rady Powiatu w Żywcu, Radni Powiatu wystosowali apel dotyczący potrzeby wsparcia działań zmierzających do zapewnienia dalszego funkcjonowania Szpitala Żywiec. Poniżej treść apelu.

„W imieniu mieszkańców Powiatu Żywieckiego w trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom Powiatu, zwracamy się z apelem o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz poprawy sytuacji finansowej Szpitala Żywiec, a co za tym idzie ratowania służby zdrowia w Powiecie Żywieckim.

Jako placówka służby zdrowia Szpital Żywiec stoi na krawędzi upadku. Fatalny przelicznik ryczałtowy oparty na wyliczeniach z 2015 r., konieczność wprowadzania coraz to nowych ustawowych obowiązków płacowych bez odgórnego zabezpieczenia środków na ten cel spowodowało, że Szpital Żywiec ma najgorszy poziom finansowania w Województwie Śląskim oraz jeden z najgorszych w kraju. Dla porównania przelicznik ryczałtowy w 2021 r. na jednego mieszkańca w niżej wymienionych powiatach kształtuje się następująco:

Powiat Żywiecki – Szpital Żywiec – 204,62 zł,Powiat Cieszyński – ZZOZ w Cieszynie – 308,73 zł,Powiat Wodzisławski – PP ZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim – 296,50 zł,Powiat Zawierciański – Szpital Powiatowy w Zawierciu – 321,06 zł,Powiat Oświęcimski – ZOZ Oświęcim – 291,93 zł,Powiat Suski – ZOZ Sucha Beskidzka – 500,89 zł.

Problemy Szpitala Żywiec koncentrują się głównie w dwóch obszarach:

-braku przeliczenia ryczałtu PSZ w oparciu o faktyczne wykonanie, oraz braku umów na realizowanie szerszego zakresu świadczeń takich jak np. neurologia (udary), czy chirurgia naczyniowa.;

-konsekwencji narzucania konieczności wdrażania ustaw i rozporządzeń związanych z odgórnym kształtowaniem wynagrodzeń w służbie zdrowia, bez pełnego ich finansowania.

Zarządzający Szpitalem Żywiec, we współdziałaniu z władzami Powiatu Żywieckiego podejmują ciągłe działania zmierzające do poprawy sytuacji Szpitala. Nadto, prowadzonych jest wiele rozmów, analiz, konsultacji, gdyż dobro placówki i pacjentów jest nadrzędnym naszym obowiązkiem i celem. Jednak niektóre sprawy wymagają interwencji, pomocy i wsparcia ze strony przedstawicieli najwyższych szczebli władzy. Jeżeli nie zostaną podjęte radykalne kroki dające możliwość wsparcia finansowego naszej placówki, może dojść do stanu skutkującego koniecznością przerwania świadczeń usług medycznych, a w ostatecznym przypadku nawet do zamknięcia działalności Szpitala Żywiec.

W związku z powyższym, apelujemy do Państwa o podjęcie działań zmierzających do zdecydowanej poprawy sytuacji finansowej Szpitala Żywiec”.

Radni Powiatu Żywieckiego

Apel skierowano do Adama Niedzielskiego – Ministra Zdrowia, Filipa Nowaka – Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Ewy Kabza – p.o. Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Jarosława Wieczorka – Wojewody Śląskiego, Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego.

Dziady zasiadły w Sejmiku Śląskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE