Lipowa zimą

i

Autor: UG Lipowa

84 miliony pomocy dla branży turystycznej w województwie śląskim. Pakiet zostanie uruchomiony już w pierwszym kwartale bieżącego roku

2021-01-27 13:48

Duże wsparcie dla branży turystycznej i lokalnego samorządu. Jak informuje Jakub Chełstowski marszałek województwa śląskiego- Województwo ponownie pomoże gminom – a co za tym idzie również przedsiębiorcom - dla których źródłem utrzymania jest turystyka. Wzorem ubiegłego roku branża otrzyma zastrzyk finansowy, ale kwota pomocy będzie znacznie wyższa, bo wyniesie aż 84 mln zł. Pakiet zostanie uruchomiony już w pierwszym kwartale bieżącego roku.

- Turystyka jest jedną z tych branż, w którą koronawirus uderzył najbardziej. Przedsiębiorcy potrzebują takiej formy wsparcia, która pomoże im szybko odzyskać klientów. Śląski Pakiet dla Turystyki jest odpowiedzią samorządu województwa na kryzys w tej branży. Wspierając i promując konkretne atrakcje czy obiekty turystyczne chcemy realnie przyczynić się do jej odbudowy – przekonuje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Wysokość wsparcia dla samorzadów wyniesie do 125 procent utraconych w 2021 roku dochodów budżetowych z tytułu decyzji podjętych przez organy gmin na rzecz przedsiębiorców z branży turystycznej. Wysokość wnioskowanej pomocy na jedną gminę wynosi nie więcej niż 2 mln zł-informuje Jakub Chełstowski.  ( posłuchaj poniżej)

Skutki pandemii są największe w południowej części województwa i pomoc powinna być skierowana w zdecydowanej większości właśnie w ten region. Dlatego samorząd województwa zdecydował o znaczącym podniesieniu kwoty pomocy do 84 mln zł ( poniżej posłuchaj wcemarszałka Wojciecha Kałużę)

W ubiegłym roku blisko 90 proc. hoteli odnotowało po wprowadzeniu rządowych obostrzeń średnią frekwencję poniżej 20 proc., z czego prawie 6 na 10 hoteli poniżej 10 proc. – wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego dotyczącej wyników branży w listopadzie. Sytuacja w styczniu uległa dalszemu pogorszeniu

Ograniczenia związane z zamknięciem hoteli, gastronomii, stoków narciarskich oraz kumulacją ferii zimowych jeszcze bardziej pogłębiły zapaść  Dla przykładu: aż 90 procent przychodów Szczyrku pochodzi z podatków firm turystycznych, zaś 60-70 proc. z nich generowanych jest właśnie zimą. Podobna sytuacja dotyczy pozostałych gmin posiadających zimową infrastrukturę turystyczną, w tym przede wszystkim stoki narciarskie, które są motorem napędowym. Analizując skutki pandemii, badaniom poddano 38 gmin położonych w Beskidzie Śląskim, Śląsku Cieszyńskim i Beskidzie Żywieckim oraz 15 gmin zlokalizowanych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – łącznie 53 gminy.

Subregion południowy stanowi 86 proc. potencjału turystycznego analizowanego obszaru a obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej stanowi pozostałe 14 proc. Oznacza to, że skutki pandemii są największe w południowej części województwa i pomoc powinna być skierowana w zdecydowanej większości właśnie w ten region. Dlatego samorząd województwa zdecydował o znaczącym podniesieniu kwoty pomocy do 84 mln zł, która – wliczając rok ubiegły - ogółem sięgnie aż 87, 5 mln zł. Podział środków to 85 proc. dla gmin położonych w Beskidzie Śląskim, Śląsku Cieszyńskim i Beskidzie Żywieckim (powiaty: cieszyński, bielski, żywiecki) oraz 15 proc. dla gmin położonych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (powiat częstochowski, myszkowski, zawierciański).

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!"

posłuchaj ;Jakub Chełstowski marszałek województwa śląskiego o pomocy dla gmin turystycznych
posłuchaj: Wojciech Kałuża wicemarszałek województwa ślaskiego w sprawie wsparcia branży turystycznej
Zimowe szaleństwo w Lublinie