Zielone warsztaty w Radziechowach-Wieprzu

i

Autor: CKPT Radziechowy-Wieprz

300 roślin posadzono przed Urzędem Gminy w Radziechowach- Wieprzu. Nowy teren zielony stworzyli mieszkańcy gminy w ramach zielonych warsztatów plenerowych

2021-07-21 14:36

Nowe nasadzenia przed Urzędem Gminy to jedno z działań w ramach projektu pn. „Zielone Warsztaty Plenerowe" realizowanego przez Stowarzyszenie Wieprzanki. W ramach projektu zrealizowane zostały plenerowe warsztaty sadzenia roślin. Powstała dekoracja przed budynkiem Urzędu powinna cieszyć oko przez długi czas. Na uczestników projektu czeka jeszcze wykład w formie pikniku w Wieprzu.

  W tym roku Gmina Radziechowy-Wieprz otrzymała dwa granty, w ramach Działaj Lokalnie. Jeden z nich w wysokości 3 tysięcy złotych trafił do Stowarzyszenia „Wieprzanki” na realizację projektu pn. „Zielone Warsztaty Plenerowe”. Głównym celem projektu jest integracja mieszkańców całej gminy, wzmocnienie ich więzi społecznej i rozwijanie potrzeby wspólnej pracy nad przestrzenią, w której żyją. Projekt jest także okazją do wyjścia z domu i rozwoju indywidualnych umiejętności i wiedzy.

Część z planowanych działań już została zrealizowana. Dzięki dofinansowaniu początkiem lipca lipca odbyły się plenerowe warsztaty sadzenia roślin przed budynkiem Urzędu Gminy. W zajęciach wzięło udział ponad 40 uczestników.

W akcji wzięli udział seniorzy z Klubu Seniora Gminy Radziechowy-Wieprz, artystka Ewelina Wiercigroch-Dudka, a nawet ultramarotończyk Edward Dudek! Z pomocą przybyła także miejscowa młodzież i dzieci. Całą akcją sadzenia kierowała  Anna Olkis – inżynier krajobrazu. Akcję mocno wsparły władze Gminy, przeznaczając własne środki na zakup ziemi, agrowłókniny, grysu oraz dodatkowych roślin

Co się działo? W trakcie przygotowań do sadzenia została ściągnięta cała darń na wyznaczonym na działania warsztatowe terenie, została także nawieziona nowa warstwa ziemi, a także usunięto wiele kamieni i betonowych elementów, które uniemożliwiłyby sadzenie roślin. W ramach warsztatów posadzono blisko 300 roślin w tym 6 pięknych grabów. Rozpoczęto już także renowację trawnika, który nieco ucierpiał podczas przygotowań terenu. Rabaty zostały przykryte agrowłókniną oraz wykończone grysem.(galeria poniżej)

-Było wspaniale. Prace szły w ekspresowym tempie. Po wielu miesiącach przerwy spowodowanej pandemią, w końcu mogliśmy się spotkać, porozmawiać, znów się zintegrować. Kto nie był, niech żałuje -informuje Jadwiga Kliś prezes Stowarzyszenia Wieprzanki ( posłuchaj poniżej)

W ramach projektu uczestników  czeka jeszcze spotkanie o tematyce przyrodniczej, które odbędzie się w formie piknikowej na terenie lasu łęgowego w Wieprzu.

Projekt dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie XII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropi w Polsce oraz Żywiecką Fundację Rozwoju.

Jadwiga Kliś prezes Stowarzyszenia Wieprzowianka o zielonych warsztatach w Radziechowach-Wieprzu
Olsztyn. Pijany kierowca zatrzymany przez świadków