Pomad 2800 zawodników już potwierdziło swój start

i

Autor: Katarzyna Graboń

21 PKO Półmaraton Dookoła Jeziora Żywieckiego już 10 października

2021-09-30 19:50

Trasa to dokładnie i 21 km 97,5 metra. Start na żywieckim rynku o 10.00

Do biegu już zgłosiło się ponad 2800 zawodników. Swój udział potwierdził między innymi Arkadiusz Gardzielewski, aktualny mistrz Polski w maratonie oraz olimpijczyk z Tokio. Monika Jackiewicz oraz Artur Olejarz tegoroczni brązowi medaliści Mistrzostw Polski na 5000 m oraz Didovodiuk Olesia tegoroczna Mistrzyni Ukrainy na 5000 m. W związku z ograniczeniami pandemicznymi - nie pojawią się w tym roku przedstawiciele Kenii oraz Maroka.

Ze względu na pandemię imprezę przenoszono już dwukrotnie. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że tym razem bieg zostanie rozegrany bez niespodzianek. - Udało się uzyskać zgodę, by sportowcy mogli przebiec przez odcinek obejmujący przebudowywanej DW 948 - zapewnia dyrektor biegu Mirosław Dziergas. Również kwestia przejazdu kolejowego w Pietrzykowicach została już uzgodniona, a sam start będzie prawdopodobnie nieco przesunięty, aby zawodnicy bezpiecznie pokonali i ten element na trasie - wyjaśnia.Warto wspomnieć, że uczestnicy półmaratonu będą mogli liczyć na pomoc ponad 250 wolontariuszy - na trasie tradycyjnie nie zabraknie uczniów z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących z Moszczanicy.

Wśród zawodników trasa żywieckiego półmaratonu funkcjonuje jako jedna z najpiękniejszych, ale i najbardziej wymagających. Górzysty teren, mocne podbiegi - to weryfikuje siły na trasie. Ze względu na taki charakter trasy - zawodnicy nie osiągają tu swoich „życiówek”, ale … na całe życie zapamiętują piękne widoki jakie zapewnia runda wokół jeziora. - Mamy nadzieję, że nie tylko zachęcimy sporo osób, by amatorsko, dla zdrowia rozpoczęły swoją przygodę z bieganiem, ale także czekamy aż zawodnicy do nas wrócą, by jeszcze bardziej poznać Beskidy.

Bieg - podobnie jak w ostatnich latach będzie też szansą, by pomagać. Podczas 21. PKO Półmaratonu dookoła Jeziora Żywieckiego w niedzielę 10 października w Żywcu chętni mogą włączyć się do charytatywnej akcji biegowej na rzecz Kasi i Wiktorka. Biegacze mogą przyczepić na koszulkę identyfikator akcji - kartkę z napisem „biegnę dla Kasi i Wiktorka”, a Fundacja PKO Banku Polskiego ich zaangażowanie przeliczy na darowiznę. Darowizna zostanie przekazana na konto organizacji, w której te osoby są podopiecznymi Stowarzyszenia "CHCE SIĘ ŻYĆ". - Cieszymy się, że możemy już od kilku lat możemy wspólnie pomagać najbardziej potrzebującym dzieciom - przyznaje Danuta Piekarz - dyrektor PKO BP S.A. Oddział Nr 1 w Żywcu. Jeżeli do akcji zaangażuje się przynajmniej 40 osób, to Fundacja przekaże dla każdej osoby po 10 000 zł - już wiadomo, że pieniądze zostaną przeznaczone na zakup wózka inwalidzkiego i specjalnych ortez oraz gorsetów.

Bądźcie, biegnijcie, dopingujcie i pomagajcie!

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do fizjoterapeuty?