Przegląd grup kolędniczych w Milówce

i

Autor: Agata Chmielowska

Żywieckie Gody w Milówce za nami. Zaprezentowało się 17 grup kolędniczych, szlachciców i jukacy

2022-01-24 14:58

Zwyczaj Dziadów Noworocznych z Żywiecczyzny przed pięciu laty został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tradycja przeglądu kolędniczego trwa w regionie już ponad pół wieku. 53. Żywieckie Gody, które w Milówce mają charakter prezentacji plenerowej, to wydarzenie, które ściąga do gminy kilkuset uczestników i coraz większe rzesze obserwatorów. ( galeria poniżej)

  -Najwięcej jest grup z gminy Milówka. Są grupy z Rajczy, z Gminy Węgierska Górka czyli z Żabnicy i Cięciny, jest też nowo powstała grupa z Gmny Radziechowy- Wieprz, Przybłędy z Przybędzy. Są dziady z Brzuśnika i Jukace z Zabłocia.W sumie to siła prawie 700 chłopa - wylicza Andrzej Maciejowski dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce ( posłuchaj poniżej)

Należy dodać, że Andrzej Maciejowski jest prawdziwym przyjacielem i opiekunem grup dziadowskich z Żywiecczyzny. W tym roku, właśnie na Przeglądzie w Milówce, został odznaczony złotą odznaką w dziedzinie kultury "Zasłużony dla Województwa Śląskiego ".

Impreza rozpoczęła się od konkursu trzaskania z bata, który odbył się w muzeum Stara Chałupa w Milówce. W tym roku wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestników. Do konkurencji stanęło 40 chłopców i mężczyzn.

Spod Starej Chałupy barwny korowód kolędników przebranych w postacie koni, panny młodej, niedźwiedzi, śmierci, diabłów, Żyda, Cyganów, Dziechciorza, kominiarza czy bardzo barwnego szmurkorza, powędrował pod milowiecki amfiteatr. Tam, po raz pierwszy w historii przeglądu odbyły się prezentacje grup kolędniczych. ( zobacz wideo)

Pierwszy raz świadkiem tego barwnego i głośnego wydarzenia była Beata Białowąs, członek Ząrzadu Województwa Śląskiego .-Wrażenie bardzo piękne. Ja wszystkich z wojewodztwa śląskiego zapraszam, żeby przyjchali do Żywca, do Milówki, bo imprez związanych z dziadami jest więcej i trwaja do końca miesiąca. To wydarzenie, to kultywowanie tradycji, zachowanie naszego dziedzictwa kulturowego. Cieszę się, że bierze w tym udział tak dużo młodych ludzi. Wszyscy się tutaj świetnie bawią, dlatego zapraszmy na Żywiecczyznę na Dziady-mówi Beata Białowąs

29 stycznia kolejny dzień plenerowy Żywieckich Godów, tym razem w Żywcu. Barwny korowód grup kolędniczych i obrzędowych wyruszy z okolic Karczmy Żywieckiej na Rynek. Tam odbędzie się prezentacja zespołów i konkurs trzaskania z bata. Start o godzinie 11.oo.

Andrzej Maciejowski o uczestnikach Przeglądu Grup Kolędniczych w Milówce
Przegląd Grup Kolędniczych w Milówce