Prekazanie zakładu w Cięcinie

i

Autor: Żywiec Zdrój

Żywiec Zdrój przekazał cały zakład rozlewniczy na rzecz lokalnej Fundacji Górom. Pierwsza siedziba firmy zlokalizowana w otulinie Żywieckiego Parku Krajobrazowego stanie się centrum edukacji, kultury i ekologii

2022-05-31 11:36

Z szacunku do miejsca pochodzenia i dziedzictwa regionu, w którym Żywiec Zdrój od lat butelkuje krystaliczną wodę źródlaną, producent przekazał swój zakład rozlewniczy położony w otulinie Żywieckiego Parku Krajobrazowego na rzecz lokalnej Fundacji Górom. Dzięki temu, miejsce to będzie żyło tradycją góralską oraz edukacją ekologiczną służąc mieszkańcom i środowisku na Żywiecczyźnie

 W poniedziałek, 30 maja 2022, w obecności Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej – Grzegorza Pudy, spółka podpisała porozumienie z władzami Fundacji i Gminy Węgierska Górka, wspierającej te działania. Na mocy dokumentu powstał nowy międzysektorowy projekt „Powrót do korzeni”. Jego początkiem jest przekazanie na rzecz Fundacji pierwszego zakładu produkcyjnego Żywiec Zdrój w Cięcinie. W ten sposób pierwsza siedziba Żywiec Zdrój nadal będzie służyć lokalnej społeczności.

- Jesteśmy blisko związani z miejscem, z którego się wywodzimy. To właśnie w Cięcinie w 1993 roku powstała pierwsza butelka niegazowanej wody źródlanej Żywiec Zdrój. Po pięciu latach w otulinie Żywieckiego Parku Krajobrazowego działały już dwa zakłady rozlewnicze. To miejsce to ważna część historii firmy Żywiec Zdrój, naszej marki i regionu, a przede wszystkim źródło legendarnej „Siły z Gór” i dlatego zależy nam, by nadal służyło mieszkańcom. Projekt realizowany we współpracy z Fundacją Górom i przy wsparciu władz samorządowych sprawi, że to miejsce będzie żyło kulturą i tradycją góralską. Z kolei edukacja ekologiczna, którą planujemy tu realizować, to ważna część misji naszej firmy – mówi Marek Sumiła, Dyrektor Zarządzający Danone i Żywiec Zdrój.

Wójt Gminy Węgierska Górka, Piotr Tyrlik, podkreśla wagę projektu „Powrót do Korzeni” dla rozwoju Żywiecczyzny – Z zaangażowaniem wspieramy inicjatywy kultywujące kulturę oraz wartości etnologiczne i etnograficzne Beskidu Żywieckiego. Częścią tego dziedzictwa i naszą dumą są tradycje pasterskie. By przekazywać je kolejnym pokoleniom, potrzebujemy przestrzeni i możliwości do rozwijania działań edukacyjnych. Dzięki projektowi „Powrót do korzeni” zarówno Gmina, jak i nasi mieszkańcy, taką możliwość zyskują – mówi Wójt Tyrlik

- Realizowane w Cięcinie porozumienie to unikatowy i bardzo ważny projekt, który powstał z szacunku i miłości do lokalnej tradycji – dodaje Jan Stopka, Prezes Fundacji Górom. ( posłuchaj poniżej )

Dzięki projektowi Żywiec Zdrój, Fundacji Górom i Gminy Węgierska Górka, historia zatoczy koło – ponad 30 lat temu w tym miejscu funkcjonowała owczarnia i przetwórnia rolna, która należała do spółdzielni „Juhas”. Wtedy dawny budynek owczarni został przekształcony w rozlewnię wody, rozbudowany i unowocześniony. Przez te wszystkie lata zakład rozlewniczy wrósł w krajobraz Cięciny i stał się elementem bliskim lokalnej społeczności. Dziś, dzięki temu unikalnemu przedsięwzięciu, nieruchomość odzyska swoje dawne funkcje.

- Tu się wszystko zaczęło, tu się urodziła nasza marka, tu się wychowała nasza firma. Tego nie oddaje się tak po prostu, to nie są proste decyzje – mówi Monika Matak Kierownik ds. Odpowiedzialności Społecznej i Relacji Zewnętrznych Żywiec Zdrój ( posłuchaj poniżej )

- Przekazanie zakładu w Cięcinie to dla nas bardzo emocjonujący moment. Beskid Żywiecki jest naszą małą ojczyzną. Stąd pochodzi nasza firma, stąd czerpiemy wodę i tutaj mieszkają nasi pracownicy. Wielu z nas ma z tym miejscem wiele wspomnień i dlatego bardzo ostrożnie podejmowaliśmy decyzję o ty, co się z nim dalej stanie. Wierzymy, że powrót do korzeni i krzewienie lokalnej kultury pozwoli jeszcze bardziej docenić ten region osobom, które go nie znały, a mieszkańcom da przestrzeń do kultywacji tradycji pasterskich – mówi Magdalena Konowrocka, Kierownik ds. Projektów Zrównoważonego Rozwoju w grupie spółek DANONE.

Fundacja Górom, która została nowym właścicielem nieruchomości, prowadzi działalność m.in. w zakresie szeroko pojętej edukacji dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem pielęgnowania i rozwijania tradycji Beskidu Żywieckiego, w tym głównie kultury pasterskiej.

posłuchaj : Jan Stopka z fundacji "Górom" o projekcie "Wracamy do korzeni"
posłuchaj: Monika Matak z Żywiec Zdrój o przekazanie budynków i terenu starego zakładu w Cięcinie fundacji "Górom"