Pierwszy Zwyk Bacowski, który odbył się na Polanie Sporkowej w Soblówce, przy Bacówce miejscowego gazdy Mariana Sporka zorganizowano przed 14 laty. Impreza kultywująca tradycje pasterskie stała się wizytówką gminy Ujsoły.
Wydarzenie rozpoczyna uroczysta msza święta w plenerze, na terenie Osady Pasterskiej. A po niej odbywa się:" tradycyjne mieszanie owiec, okadzanie kosora (zagrody dla owiec), dojenie owiec, klaganie mleka i wyrabianie sera"-wyjaśnia baca Tadeusz Szczechowiak z Ratułowa na Podhalu ( posłuchaj poniżej)
Tradycja mieszania owiec w Ujsołach liczy ponad 48 lat. Wówczas, to baca Tadeusz Szczechowicz senior, po raz pierwszy odbył sześciodniową wedrówkę ze swoim stadem owiec z Podhala do Gminy Ujsoły. To nasza spóścizna, którą teraz kontynuuje mój syn, a w przyszłości może i wnuczek-tłumaczy baca senior. ( galeria poniżej)
- Te owce są od różnych baców, te owce są różne, z różnych stron przyszły. Każda pobekuje sobie po swojemu, inaczej, każda jest inna. Górale mówią, że każda ma swojego Boga na Grapie, ale idą razem. Razem wędrują na hole, razem z tej holi przychodzą potem, bo każda jedna z tych owieczek dobrze wie, że sama jak się wybiere w drogę, no to daleko nie zojdzie. Wnet ją jaki wilk, albo inne stworzenie zezre i bydzie już po owcy- tłumaczy Tadeusz Piętka wójt Gminy Ujsoły. ( zobacz wideo)
Teraz Baca z juhasami będą na beskidzkich halach wypasać owce, doić je i wyrabiać tradycyjne sery: oscypki, bryndzę i bundz. Pod koniec lipca odbędzie się strzyżenie owiec.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!