Zwyk  bcowski w Soblówce

i

Autor: Agata Chmielowska

Zwyk Bacowski w Soblówce. W tamtejszej osadzie pastereskiej odbył się tradycyjny obrzęd mieszania owiec przed wyjściem na hale

2021-06-09 9:40

Owieczki wyszły na halę. W osadzie pasterskiej w Soblówce odbył się XIV zwyk bacowski. Do gminy Ujsoły swoje stada przez sześć dni przyprowadzili bacowie aż z Podhala, by rozpocząć okres wypasu. W tym roku stado liczy około 400 owiec. Przez okres letni aż do jesiennego redyku owce będą przebywać w górach pod opieką bacy Tadeusza Szczechowicza z Ratułowa na Podhalu i jego juhasów.

Pierwszy Zwyk Bacowski, który odbył się na Polanie Sporkowej w Soblówce, przy Bacówce miejscowego gazdy Mariana Sporka zorganizowano przed 14 laty.  Impreza kultywująca tradycje pasterskie stała się wizytówką gminy Ujsoły.

Wydarzenie rozpoczyna uroczysta msza święta w plenerze, na terenie Osady Pasterskiej. A po niej odbywa się:" tradycyjne mieszanie owiec, okadzanie kosora (zagrody dla owiec), dojenie owiec, klaganie mleka i wyrabianie sera"-wyjaśnia baca Tadeusz Szczechowiak  z Ratułowa na Podhalu ( posłuchaj poniżej)

Tradycja mieszania owiec w Ujsołach liczy ponad 48 lat. Wówczas, to baca Tadeusz Szczechowicz senior, po raz pierwszy odbył sześciodniową wedrówkę ze swoim stadem owiec z Podhala do Gminy Ujsoły. To nasza spóścizna, którą teraz kontynuuje mój syn, a w przyszłości może i wnuczek-tłumaczy baca senior. ( galeria poniżej)

- Te owce są od różnych baców, te owce są różne, z różnych stron przyszły. Każda pobekuje sobie po swojemu, inaczej, każda jest inna. Górale mówią, że każda ma swojego Boga na Grapie, ale idą razem. Razem wędrują na hole, razem z tej holi przychodzą potem, bo każda jedna z tych owieczek dobrze wie, że sama jak się wybiere w drogę, no to daleko nie zojdzie. Wnet ją jaki wilk, albo inne stworzenie zezre i bydzie już po owcy- tłumaczy Tadeusz Piętka wójt Gminy Ujsoły. ( zobacz wideo)

Teraz Baca z juhasami będą na beskidzkich halach wypasać owce, doić je i wyrabiać tradycyjne sery: oscypki, bryndzę i bundz. Pod koniec lipca odbędzie się strzyżenie owiec.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

posłuchaj :baca Tadeusz Szczechowicz z Ratułowa na Podhalu wyjasnia co to jest zwyk bacowski
Zwyk Bacowski w Soblówce