Powódź

Żołnierze WOT dostarczają żywność ludziom odciętym od świata przez powódź w Czechowicach-Dziedzicach

2024-09-18 11:19

Blisko 10 tys. żołnierzy zostało skierowanych do akcji powodziowej na południu Polski. Wśród nich są także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy w województwie śląskim prowadzą działania patrolowe i dostarczają żywność i leki ludziom odciętym od świata przez wodę. Bataliony zostały skierowane do Raciborza i Czechowic-Dziedzic.

Powódź, która nawiedziła południe Polski, przyniosła niewyobrażalne zniszczenia. Zrujnowane domy, zalane mieszkania i zniszczone samochody to ogromne straty materialne. Wielu mieszkańców albo nie może wrócić do swoich domów, bo wciąż są zalane, albo nie może się z nich wydostać, bo są odcięci od świata przez wodę.

W takich sytuacjach pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W woj. śląskim warunki pogodowe poprawiają się, jednak woda bardzo powoli opada. Strażackie pompy działają już kolejną dobę. Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony terytorialnej nie zwalniają tempa. Cały czas służba jest bardzo intensywna. 

Działania terytorialsów w Czechowicach-Dziedzicach

W nocy z wtorku na środę żołnierze ze 133 Batalionu Lekkiej Piechoty z Cieszyna patrolowali łodziami obszar zalanych Czechowic – Dziedzic, dostarczali pożywienie, oraz transportowali powodzian w bezpieczne miejsca. W chwili obecnej kolejni żołnierze ze 131 Batalionu Lekkiej Piechoty z Gliwic udali się ponownie do Raciborza, a także innych miast w celu usuwania skutków żywiołu.

Zobacz zdjęcia

Celem Wojsk Obrony terytorialnej w stanie pokoju, jest między innymi ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych i likwidacja ich skutków. Dlatego żołnierze w ciężkich warunkach starają się dotrzeć i pomóc każdemu, kto tego potrzebuje. Niewątpliwie ogromną „zapłatą” za służbę jest wdzięczność lokalnej społeczności czy sukcesy jak np. uratowanie tamy w Raciborzu, co doprowadziło do uratowania miasta przed zalaniem

- informuje por. Tomasz Dzierga, Oficer Prasowy 13 ŚBOT.

Ilu żołnierzy pomaga powodzianom?

Według najnowszych wyliczeń Ministerstwa Obrony Narodowej, w akcji niesienia pomocy powodzianom i przy umacnianiu wałów bierze udział aktualnie 10 tys. żołnierzy. Z 13 Śląskiej Brygady Obrony terytorialnej jest w służbie 463 żołnierzy, którzy non stop walczą z powodzią, a 868 jest w stanie gotowości po to, aby w dogodnym momencie zmienić mundurowych i zachować ciągłość pomocy ludności.

Czechowice-Dziedzice zalała wielka woda

Zobacz zdjęcia

Bystrzyca Kłodzka pod wodą. Wielka woda zalała miasteczko na Dolnym Śląsku