Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski - polski jazzman, kompozytor i krytyk muczyzny

i

Autor: Ptaszyn (Facebook)

Ludzie

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski - ikona polskiego jazzu. Był związany z Bielską Zadymką Jazzową

Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł 7 maja 2024 roku w Warszawie. Przez lata długiej kariery dorobił się statusu ikony polskiego jazzu. Był związany z Bielską Zadymką Jazzową, pracował w radzie artystycznej festiwalu i wielokrotnie występował na scenie.

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski - ikona polskiego jazzu

Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł 7 maja 2024 roku w Warszawie. Miał 88 lat. Informację o jego śmierci przekazała jego rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Dziękujemy wszystkim za kondolencje, słowa wsparcia i otuchy oraz za pomoc w tych chwilach. Dziękujemy Programowi 3 PR, z którym związany był od lat 60., za wzruszające wspomnienie (...) Dziękujemy lekarzom szpitala Grodziskiego i Grochowskiego, którzy dali Ptaszynowi kilka dodatkowych lat. Ptaszyn postanowił bowiem odejść na swoich warunkach - "w drodze", a nie kończąc karierę, choć stan zdrowia od dawna nakazywał przerwanie wszelkiej aktywności. Był zły, że musi odwołać udział w koncercie w Olsztynie. Na biurku zostały nuty przygotowane do występu w Warszawie za półtora tygodnia i świeżo zakupione nowe stroiki, a w aktówce płyty i opis do kolejnych "Trzech Kwadransów Jazzu", które planował nagrać w sobotę - napisali bliscy Jana Ptaszyna Wróblewskiego na facebookowym profilu "Ptaszyn" poświęconym jego twórczości.

Kim był Jan Ptaszyn Wróblewski? Krótki biogram

Jan Wróblewski urodził 27 marca 1936 roku w Kaliszu w rodzinie adwokackiej. Od zawsze był zainteresowany muzyką. Równolegle do nauki w liceum uczył się w Podstawowej Szkole Muzycznej w Kaliszu. Uczęszczał na zajęcia z gry na fortepianie, klarnecie i trąbce.

Studiował na wydziale Mechanizacji Rolnictwa Politechniki Poznańskiej, ukończył także Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. W tym czasie założył własny zespół, a w 1956 roku został członkiem formacji Krzysztofa Komedy, gdzie grał na saksofonie barytonowym. Występ z grupą Komedy był jego profesjonalnym, muzycznym debiutem.

W 1958 roku wziął udział w przesłuchaniu prowadzonym przez amerykańskiego promotora jazzu George Waina i dzięki temu trafił do orkiestry International Newport Band. Zapisał się wv historii jako pierwszy polski jazzman, który wystąpił na festiwalu jazzowym w Newport. W późniejszych latach koncertował w całych Stanach Zjednoczonych, a także w Europie, Indiach, Afryce i Azji.

Jan Ptaszyn Wróblewski w trakcie długiej kariery założył bądź włączał się do licznych zespołów. Były to m.in. Jazz Believers, Mainstream, Extra Ball i Made In Poland. Angażował się także w różnorakie projekty muzyczne. W latach 1968–1978 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia.

Przez wiele lat pracował w radzie artystycznej Bielskiej Zadymki Jazzowej, był też przewodniczącym konkursu konkursu Lotos Jazz Festival Bielskiej Zadymki Jazzowej. W 2019 roku za swoją działalność na rzecz promocji miasta otrzymał tytuł Honorowego Mieszkańca Bielska-Białej.