Obecnie w Żywcu i Powiecie Żywieckim na kwarantannie przebywa 158, 47 z nich to mieszkańcy Żywca. (Stan na 28.03.2020) - Te dane zmieniają się bardzo dynamicznie, jedni rozpoczynają okres kwarantanny, inni mieszkańcy powiatu dopiero rozpoczynają - zauważa asp. szt. Mirosława Piątek - oficer prasowy żywieckiej policji. - Osoby objęte kwarantanną są codziennie kontrolowane przez mundurowych, a ta kontrola przeprowadzana jest z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Jednocześnie, policjanci pytają jak czują się objęci kwarantanną, ale i czy czegoś im nie potrzeba - tłumaczy rzeczniczka. - Jeśli objęci kwarantanną zgłaszają jakieś potrzeby, my przekazujemy je odpowiednim służbom i instytucjom.
Policja przyznaje, że mieszkańcy Żywiecczyzny przestrzegają kwarantanny wzorowo i stosują się do wszystkich przepisów rzetelnie. - Od początku całego procesu kwarantanny odnotowaliśmy tylko jeden przypadek naruszenia kwarantanny - relacjonuje asp. szt. Mirosława Piątek. - Po zaostrzeniu przepisów kara za złamanie kwarantanny to obecnie 30 tysięcy złotych - przypomina.
Jak przyznaje policjantka, wyjątkowa sytuacja z jaką mamy do czynienia to również doskonały czas dla oszustów, dlatego trzeba mieć się na baczności. - Oszuści mogą wykorzystać nasze roztargnienie oraz strach, by proponować nam albo cudowny lek na chorobę Covid 19, lub też prosić o wsparcie fikcyjnej zbiórki. Na szczęście na Żywiecczyźnie nie mieliśmy do czynienia z takimi przypadkami - relacjonuje.
Wprowadzone zmiany spowodowały, że policjanci mają dodatkowe zadania. Mundurowi dbają również o przestrzeganie przez mieszkańców nowych zaleceń dotyczących gromadzenia się. - Będziemy sprawdzać parki i miejsca, gdzie ewentualnie osoby mogą się gromadzić. Będziemy wyciągać konsekwencje wobec takich ludzi - zapowiadają mundurowi.
Nasze bezpieczeństwo w tym czasie zależy przede wszystkim od naszego odpowiedzialnego zachowania. Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych - zostańmy w domu.