Skrzyczne. Widok na Szczyrk

i

Autor: wikipedia.org

Szczyrk

Z samochodu do gondoli i prosto w góry. Władze Szczyrku planują budowę kolei linowej za 65 mln euro

Podróż kolejką linową nad drzewami z centrum przesiadkowego Skalite na zbocza Skrzycznego? Brzmi to jak bajka, a wkrótce może stać się rzeczywistością. Samorządowcy ze Szczyrku prowadzą rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, to będzie największa w Beskidach kolej gondolowa.

Mieszkańcy Szczyrku narzekają na korki. Władze mają na to rozwiązanie

O planach na budowę kolei linowej w Szczyrku napisał red. Marcin Czyżewski z PortalSamorzadowy.pl. Głównym argumentem za inwestycją jest odciążenie dróg, które w sezonie turystycznym są tam straszliwie zakorkowane. Mieszkańcy mają o to pretensje do samorządu. Niestety, warunki geograficzne są niesprzyjające i władze muszą myśleć o alternatywnych rozwiązaniach.

Znajdujemy się w stosunkowo wąskiej dolinie, dlatego nie jesteśmy w stanie wybudować tutaj żadnej dodatkowej drogi, bo nie ma na to miejsca. Na dodatek w sezonie czy w weekendy przez nasze miasto przejeżdżają setki samochodów, wracających z sąsiedniej Wisły, gdyż kierowcy starają się ominąć tamtejsze korki i w ten sposób korkują naszą drogę - mówi Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku, w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl

W Szczyrku wybudowano centrum przesiadkowe

Dlatego też urzędnicy postanowili wybudować w Szczyrku centrum przesiadkowe. Przygotowania do inwestycji trwały kilka lat. Najpierw zakupiono teren dawnego kempingu Skalite, potem zdobyto unijną dotację i tym sposobem w kwietniu zeszłego roku udało się otworzyć centrum przesiadkowe z parkingiem. 

Ludzie mają jednak swoje przyzwyczajenia i nie wszyscy chcą przesiadać się do autobusów. Dlatego dążymy do budowy nowej napowietrznej kolei gondolowej, która będzie kursować z centrum przesiadkowego Skalite na zbocza Skrzycznego - mówi burmistrz Antoni Byrdy w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl.

Kolej linowa z centrum przesiadkowego Skalite na zbocza Skrzyczne

Jeśli w Szczyrku faktycznie powstanie kolej gondolowa, będzie to największa tego typu inwestycja w Beskidach. Wedle koncepcji linia ze Skalitego na Skrzyczne będzie mieć 4,5 km długości. W gondolach ma się pomieścić 15 pasażerów.

Przed urzędnikami stoi trudne zadanie. Wpierw muszą przygotować szereg dokumentów, w tym studium i miejscowy plan. Inwestycja będzie też sporo kosztować. Według wstępnych szacunków budowa pochłonie ok. 65 mln euro.

Obecnie prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Jak przyznał burmistrz Szczyrku w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl, żadne ostateczne decyzje nie zapadły, ale samorządowcy chcą doprowadzić sprawę "do szczęśliwego finału".