X Festiwal Ciemnego Nieba

i

Autor: Stowarzyszenie Polaris

X Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej. W programie, między innymi koncert pod gwiazdami

2022-07-26 13:34

W dniach 29-31 lipca odbędzie się jubileuszowy, X Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej. Obejmie liczne działania z różnych projektów, różnych organizacji i podmiotów, wydarzeń czy spotkań w międzynarodowym gronie. Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert pod gwiazdami, organizowany w ramach projektu "De revolutionibus"

Termin ten, choć nie jest zbieżny z maksimum meteorów z roju Perseidy, to jednak nie przypadkowo został przesunięty o kilka dni wcześniej. To właśnie wówczas będziemy mieli najciemniejsze noce (nów Księżyca) ze spadającymi gwiazdami i to nie z jednego, ale z dwóch rojów - delta Aquarydów w swoim maksimum i wczesnych Perseidów. W dodatku w festiwalową noc jak zwykle usłyszymy muzykę instrumentalną na żywo i to nie jednego, ale aż trzech wykonawców!

"Bez względu na pogodę..." - to przewrotne hasło jest zapowiedzią organizacji wydarzenia nawet w przypadku zachmurzonego nieba lub deszczowej pogody na flagowym Miejscu Obserwacyjnym nr 20!

Po raz pierwszy w naszej historii Festiwali Ciemnego Nieba, wydarzenie jest organizowane w ostatni weekend lipca, ale to nie wszystko, co powoduje, że staje się on wyjątkowy. W spotkaniu pod ciemnym niebem uczestniczyć będą oficjalnie dwie delegacje z partnerskich organizacji: Bevar Mørket z Norwegii i Društvo Temno nebo Slovenije ze Słowenii, których przedstawiciele wygłoszą prelekcje o ich sposobach radzenia sobie z zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Blok otwartych prelekcji będzie organizowany za sprawą projektu pt. "Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce", którego liderem jest Stowarzyszenie POLARIS - OPP. Spotkanie to będzie tłumaczone na język polski i angielski, a także na polski język migowy oraz transmitowane będzie w programie Zoom.

Również wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert pod gwiazdami, organizowany w ramach projektu "De revolutionibus", we współpracy z GOK Jeleśnia, Fundacją Satelitarną i przy dofinansowaniu ze środków NIW-CRSO (program NOWEFIO). W tym roku królować będą jazzowe klimaty, przeplatane z muzyką poważną czy ambient, ale symbolicznie urozmaicimy je dodatkowo motywami patriotycznymi autorstwa Oleny Kropachovej z Ukrainy. Usłyszymy m.in. takie utwory jak "Zabierze mnie wiatr" czy "Delikatnie".

Niespodzianką będzie również aż siódemka prelegentów i prelegentek, związanych m.in. z Komitetem Naukowym Ogólnopolskiej Konferencji nt. Zanieczyszczenia Światłem: www.noc.edu.pl a także Międzynarodowym Panelem Eksperckim (zobacz opis w PDF) Programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP.

Starając się również wdrożyć wyższe standardy dostępności, wprowadzamy wiele udogodnień dla osób ze specjalnymi potrzebami, jak np. kursujący co ok. 45-60min. minibus spod siedziby POLARIS-OPP na wzgórze obserwacyjne dla osób z niepełnosprawnościami ruchu, czy też możliwość zgłoszenia potrzeby asysty w trakcie wydarzeń festiwalowych, a także miejsce z przewijakiem dla niemowlaków. Dostępne będą również plenerowe toalety (dostosowana do osób z niepełnosprawnościami).

Najciekawsze jest jednak hasło, jakim kierujemy się podczas X Festiwalu Ciemnego Nieba: "Bez względu na pogodę...". To pokłosie decyzji, jaką podjęli organizatorzy, aby kluczową obserwację plenerową tegorocznego Festiwalu Ciemnego Nieba zlokalizować na sławetnym wzgórzu widokowym - Miejscu Obserwacyjnym nr 20. Nawet w przypadku opadów i tak odbędą się prelekcje plenerowe, koncerty czy obserwacje panoramy Sopotni Wielkiej, gdzie powstał pierwszy w Polsce obszar czynnej ochrony ciemnego nieba. Aktualnie miejscowość ta pretenduje o tytuł International Dark-Sky Community w USA.

Zgłoszenia na tegoroczny Festiwal prowadzimy aż do wyczerpania miejsc i nawet w przypadku niepogody, warto przyjechać z namiotem czy peleryną, aby posłuchać plenerowego koncertu i zobaczyć nocną panoramę Sopotni Wielkiej przy muzyce na żywo. Można nawet otrzymać symboliczny gadżet-parasol Ciemnego Nieba z wbudowaną latarką w ramach akcji crowdfundingowej Fundacji Satelitarnej Polarisu. Będzie okazja także do porozmawiania z naukowcami i pasjonatami nocnego nieba. Rezerwacja miejsc i szczegóły na stronie www.ciemneniebo.pl