Najbliższa okazja, by przeżyć wyjątkową przygodę zaglądając do dwóch schronów bojowych już w sobotę 21 sierpnia o godzinie 20.00 przy Schronie Bojowym "Wędrowiec". Warto zaznaczyć, że jeden z ciężkich schronów bojowych z 1939 roku "Wędrowiec" został ostatnio wpisany do rejestru zabytków. - To część naszej historii i konieczne jest, by obiekt miał należytą ochronę - przyznał w rozmowie z nami Piotr Tyrlik wójt Węgierskiej Górki. Decyzją z 9 sierpnia ochroną prawną wojewódzkiego konserwatora zabytków objęty został sam schron, wcześniej dotyczyło to jedynie terenu wokół budynku. Zabytek to świadek bohaterskiej obrony rygla pod Węgierską Górką w dniach 2-3 września 1939 roku. opóźniła marsz niemieckiej 7. dywizji piechoty, dzięki czemu nieprzyjaciel nie zdołał rozbić południowego skrzydła armii "Kraków". Bitwa ta, to jedno z ważniejszych wydarzeń z okresu II wojny światowej mających miejsce na Żywiecczyźnie.
W schronie szczególnie w okresie letnim można oglądać wystawę, o którą zatroszczyło się Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny - udało nam się zgromadzić sporo przedmiotów - zdjęcia, dokumenty oraz elementy umundurowania i wyposażenie żołnierzy wojska polskiego, a i sam schron warty jest obejrzenia - przyznał w rozmowie Artur Caputa. - Staramy się pokazać jak najwięcej pamiątek po tych żołnierzach, którzy bronili Węgierskiej Górki i trzeba przyznać, że przez ostatnie lata udało nam się zebrać sporo materiałów o dawnych obrońcach.
W tym roku, już po raz kolejny nie zostanie zorganizowana rekonstrukcja historyczna przedstawiająca bohaterską obronę Węgierskiej Górki z pierwszych dni września 1939, natomiast uroczystości oficjalne zaplanowano na 1 września 2021 o godz. 16.00 przy schronie "Wędrowiec".