Trzy kobiety, które łączy wspólna pasja nie tylko do folkloru, ale i do lokalnej historii. Elżbieta Konior, jej mama Krystyna Mikociak i młoda pani historyk - Sabina Słowiak wspólnie ocalają od zapomnienia historię wioski, której dziś już nie ma.
- Postanowiłam opublikować pierwsze archiwalne zdjęcia w internecie, by udostępnić zbiory mojej mamy, ale i dlatego by potomkowie dawnych mieszkańców Zarzecza mogli odnaleźć swoich przodków a z czasem pomóc nam w identyfikowaniu konkretnych osób na starych fotografiach - wyjaśnia Elżbieta. - Zdałam sobie sprawę, że w pewnym momencie mogę zostać z szufladą pełną cudownych fotografii, materiałów i… nic nie będę w stanie z tym zrobić. Póki mam przy sobie mamę - moją skarbnicę wiedzy - nie mogę tego zmarnować. Dlatego działamy wspólnie, aby przypomnieć tamtą historię.
- Cieszę się, że są młode osoby, doskonale posługujące się nowymi mediami, dzięki którym zgromadzone przeze mnie materiały nie tylko przetrwają, ale być może zostaną także wzbogacone i uzupełnione - przyznaje w rozmowie z Radiem Eska - Krystyna Mikociak.
Pani Krystyna to założycielka i wieloletnia kierowniczka Zespołu Regionalnego Magurzanie, ale i dawna kierowniczka Gminnego Ośrodka Kultury, który dawniej działał w Zarzeczu. To dzięki jej pasji i zaangażowaniu dawne Zarzecze doczekało się wyjątkowej mapy, na której można zobaczyć układ domów i nazwiska rodzin, które zamieszkiwały wieś przed zalaniem. Mapa do dziś można zobaczyć w miejscowej szkole podstawowej.
Całości działań dopełnia wiedza historyczna Sabiny Słowiak, która tematem Zarzecza zajęła się naukowo. - Pod względem historycznym bardzo trudno jest dokładnie datować powstanie Zarzecza, niewiele jest potwierdzonych informacji historycznych, na których badacz może się opierać w opracowaniach historycznych - przyznaje nasza rozmówczyni. - Co więcej, o Zarzeczu trzeba mówić nie tyle w kontekście dzisiejszych Łodygowic, a Żywca - zaznacza. - Stare Zarzecze nigdy nie było bezpośrednio związane z Łodygowicami, a z Żywcem. Nawet parafia i kościół mieścił się właśnie w Starym Żywcu - dodaje młoda badaczka.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tej wyjątkowej historii - posłuchajcie opowieści poniżej i wejdźcie na https://www.facebook.com/pages/category/Landmark---Historical-Place/Wspomnienia-ze-Starego-Zarzecza-101694721942877/