Szansa na nowe życie dla pałacu

i

Autor: Katarzyna Graboń

Wreszcie jest - po trzech postępowaniach przetargowych udało się. Pałac Habsburgów ma w końcu dzierżawcę. Umowa już podpisana

2021-04-20 12:19

Powiat w obiekcie od lat nie prowadzi działalności, a konieczne jest utrzymanie zabytkowej infrastruktury i zachowanie odpowiedniej funkcji budynku. Teraz obiekt znowu będzie żył

- Przez następne dwadzieścia lat prowadzona tam będzie między innymi działalność oświatowa - podkreśla wicestarosta żywiecki - Stanisław Kucharczyk.

- Warto podkreślić, że dzierżawca z którym została zawarta umowa zobowiązał się nie tylko do zarządzania i bieżących napraw, ale także do inwestycji długoterminowych, oczywiście w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. To pozwoli - miejmy nadzieję utrzymać ten cenny zabytek w należytym stanie - tłumaczy starosta.

Jak zauważa nasz rozmówca, pałac to obiekt zabytkowy o olbrzymim znaczeniu historycznym dla miasta, ale i całej Żywiecczyzny.

Ze względu na walory kulturalne i historyczne tego obiektu, na podstawie tej umowy będziemy ściśle współpracować wspólnie z dzierżawcą, nie tylko z konserwatorem zabytków, ale także z odpowiednimi służbami - strażą pożarną, inspekcją BHP - aby dopilnować właściwego utrzymania tego cennego budynku.

Historia pałacu sięga początków XVIII wieku. Do tej pory powiat co roku musiał dokładać do utrzymania obiektu blisko 150 tysięcy złotych.

Do trzech razy sztuka. Pałac ma wreszcie dzierżawcę
Konferencja ministra Dworczyka. Nowy harmonogram szczepień
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE