Wdrażanie systemu ITS w Bielsku-Białej na finiszu

i

Autor: MZD Bielsko-Biała

Komunikacja

Wdrażanie systemu ITS w Bielsku-Białej na finiszu. Wiosną ostatni etap inwestycji. Co się zmieni?

2024-02-19 14:39

Szykuje się trzeci i największy etap inwestycji w ITS (Inteligentnego Systemu Transportowego) w Bielsku-Białej. Projekt obejmie kolejne skrzyżowania, zainstalowanych zostanie ponad 200 kamer i 30 tablic na przystankach MZK oraz powstanie tzw. system osłony meteorologicznej.

ITS - inwestycja w Bielsku-Białej wkracza w ostatni etap. Co w planach?

MZD w Bielsku-Białej poinformowało, że wiosną 2024 r. ma rozpocząć się trzeci i największy etap wdrażania w mieście ITS - Inteligentnego Systemu Transportowego. Jego działanie w praktyce oznacza automatyczne sterowanie sygnalizacją, co ma zapewnić większą niż dotychczas płynność ruchu.

W ramach tego etapu zaplanowano dołączenie do systemu sygnalizacji, m.in. na ul. Niepodległości, Piłsudskiego, Żywieckiej, Wyzwolenia oraz al. gen. Andersa, a także wyposażenie 30 przystanków w tablice dynamicznej informacji pasażerskiej (m.in. przy ul.  Lwowskiej, Żywieckiej, Piastowskiej,  Stojałowskiego, Grunwaldzkiej, Bystrzańskiej, al. Armii Krajowej oraz na osiedlach: Beskidzkim i Wojska Polskiego, Złote Łany, Karpackim).

Nowość - system osłony meteorologicznej

Ponadto zainstalowanych zostanie ponad 200 kamer - głównie na infrastrukturze drogowej, w tym sygnalizacjach świetlnych, parkingach, rondach i przystankach. Kierowcy zobaczą także kolejnych siedem tablic (VMS), które w czasie rzeczywistym poinformują ich o wszelkich utrudnieniach czy objazdach.

Nowością będzie wybudowany system osłony meteorologicznej, informujący o zagrożeniach meteorologicznych. Stacje znajdą się w rejonie ulic: Warszawskiej, Cieszyńskiej, Partyzantów, Górskiej, al. Armii Krajowej, Bystrzańskiej i Krakowskiej.

Katowice już sterują ruchem. System obejmuje ponad 100 skrzyżowań

Przypomnijmy, że z większych miast w woj. śląskim Inteligentny System Transportowy działa już także w Katowicach. Obejmuje 112 wybranych skrzyżowań, na których zmodernizowane zostały sygnalizacje świetlne. 

Obecnie w Katowicach trwa tzw. kalibracja ITS, czyli przeprowadzane są czynności serwisowe mające na celu ustawienie parametrów systemu w taki sposób, aby jego praca była jak najwydajniejsza. Działa już także Centrum Sterowania Ruchem, z którego operatorzy mogą reagować na tworzące się korki - wykorzystują w tym celu czujniki i kamery.

Wielki test dla kierowców! Wiesz co oznaczają te znaki?

Pytanie 1 z 8
Co oznacza ten znak?
znaki drogowe