Bezpieczych wakacji

i

Autor: pixabay

Wakacje nie zwalniają z odpowiedzialności. Od nas zależy czy będziemy mieli czwartą falę

2021-06-28 15:31

Większość wytycznych dotyczących wypoczynku - szczególnie tego zorganizowanego - obowiązuje podobnie, jak w ubiegłym roku

Jak przyznaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żywcu - Marta Micor - w tym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny stworzyli wytyczne obowiązujące w czasie tegorocznych wakacji.

Te wytyczne są bardzo zbliżone do ubiegłorocznych, bo mimo znacznego spadku liczby zakażeń, nadal mamy jednak stan epidemii, i o tym nie możemy zapomnieć - zaznacza nasza rozmówczyni.- Podstawą jest to, by zarówno dzieci i młodzież jak i wychowawcy byli po prostu zdrowi w dniu wyjazdu - przypomina. - Ważne także, by uczestnicy w ciągu ostatnich dziesięciu dni nie zamieszkiwali z osobami objętymi kwarantanną oraz osobami zakażonymi.

Wytyczne zalecają, aby budynek w którym organizowany jest wypoczynek, był przeznaczony wyłącznie do tego celu. Chodzi o ograniczenie do minimum kontakt uczestników z osobami z zewnątrz, by ograniczyć ewentualne rozprzestrzenianie się wirusa.

- Warto też przypomnieć, ze przedsiębiorcy mogą zgodnie z obowiązującymi przepisami wynajmować do 75% swoich miejsc noclegowych - dodaje Marta Micor i zaznacza, że przepis ten nie obowiązuje w przypadku zorganizowanego wypoczynku dzieci do 12 roku życia oraz osób zaszczepionych.

Organizator zobowiązany jest do zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc noclegowych przy założeniu, że w jednym pokoju są uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia w trakcie wypoczynku, przy czym na 1 osobę zakwaterowaną w jednym pokoju musi przypadać co najmniej 3,5 m2 powierzchni noclegowej.

Zmiany turnusów powinny być przeprowadzone tak, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu uczestników, a także – co zrozumiałe – cały obiekt powinien zostać posprzątany i najczęściej używane przestrzenie powinny zostać zdezynfekowane. Koniecznym jest także zapewnienie izolatki, na wypadek wystąpienia u któregoś z uczestników objawów choroby zakaźnej (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności, biegunka, wymioty lub wysypka).

W tym roku stałym elementem pozostają także dozowniki z płynem do dezynfekcji. - Muszą być umieszczone przy wejściu do budynku i pomieszczeń wspólnych - przypomina nasza rozmówczyni.

- Chciałabym, u progu tych wakacji - życzyć wszystkim udanego, ale przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Bierzmy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za innych. Te wszystkie przepisy, które nadal obowiązują mają na celu uchronienie nas przed ewentualną kolejną falą zakażeń – podsumowuje Marta Micor, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żywcu.

Aby wakacje były bezpieczne
Raport z anteny 28.06, godz.10