W Żywcu odbędzie się premiera filmu o Habsburgach. Emisja w miejscowym kinie Janosik

i

Autor: Kino Janosik

W Żywcu odbędzie się premiera filmu o Habsburgach. Emisja w miejscowym kinie Janosik

2023-02-28 11:29

7 marca w żywieckim kinie Janosik odbędzie się emisja filmu dokumentalnego "Ostatnia Habsburżanka" w reżyserii Judyty Syrek i Wojciecha Kursy. To nie jedyne wydarzenie tego dnia, które przybliża losy słynnej rodziny szlacheckiej na Żywiecczyźnie. 7 marca w Muzeum Miejskim będzie miał miejsce również specjalny wernisaż.

"Ostatnia Habsburżanka" w kinie Janosik 

Emisja filmu w reżyserii Judyty Syrek i Wojciecha Kursy została zaplanowana na wtorek 7 marca o godzinie 18:00. Film to około 50-minutowy dokument o gałęzi Habsburgów, którzy w XIX i XX wieku osiadli na terenie Żywca. Udział w premierze jest bezpłatny, a darmowe bilety można odebrać w kasie kina. Ich liczba jest ograniczona, a jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie osoby.

Jak czytamy w opisie wydarzenia, Ostatnia Habsburżanka"  to filmowa opowieść o żywieckich Habsburgach przedstawiana przez księżnę Renatę Habsburg Lorena de Zulueta, najmłodszą córkę pary arcyksiążęcej, Karola Olbrachta Habsburg i Alicji Ancarkrona (primo voto Badeni).Pasjonująca, pełna napięć historia rodzinna, społeczna, narodowa o miłości, nadziei i wierze w zwycięstwo dobra nad złem.Twórcy, Judyta Syrek i Wojciech Kursa realizowali zdjęcia w Żywcu i Madrycie. Sięgnęli bo niepublikowane bogate zbiory historyczne. W filmie pojawia się wnuczka ostatnich dziedziców Żywca, Isabel Lorena de Zulueta Habsburg.

Emisja filmu w kinie Janosik to nie jedyne związane z żywieckimi Habsburgami wydarzenie tego dnia. O godzinie 14:00 w Muzeum Miejskim odbędzie się wernisaż wystawy "Żywiecka Habsburżanka". Miłośnicy lokalnej historii mogą już zacierać ręce.

Majątek żywiecki przeszedł w ręce Habsburgów w pierwszej połowie XIX wieku. Pierwszy przedstawicielem tego rodu, który osiadł na terenie Żywca był arcyksiążę Karol Stefan. W następnych dziesięcioleciach Habsburgowie odcisnęli trwałe piętno na swoim majątku, doprowadzając między innymi do rozkwitu żywieckiego browaru. Niektórzy z nich wstąpili nawet do polskiego wojska, by wziąć udział w I i II Wojnie Światowej. Ostatnią przedstawicielką żywieckiej linii Habsburgów była zmarła 2 października 2012 roku.