Sukces odwiertów w Grodźcu w gminie Jasienica

i

Autor: Urząd Gminy Jasienica

Beskidy

W woj. śląskim odkryto złoża geotermalne. To ogromny sukces wielkiej inwestycji

Od jesieni zeszłego roku w Grodźcu w gminie Jasienica trwają wiercenia w poszukiwaniu źródeł geotermalnych. W końcu nadszedł upragniony sukces: na głębokości 1400 m odkryto wodę o temperaturze 46 stopni Celsjusza. A będzie jeszcze cieplejsza, gdy odtwór zostanie pogłębiony.

Sukces odwiertu w woj. śląskim

Pod koniec września zeszłego roku w Grodźcu w gminie Jasienica rozpoczęły się wiercenia w poszukiwaniu wód termalnych. Z badań naukowców wynikało, że takowe znajdują się na terenie wsi, a ich temperatura może sięgać między 70 a 95 stopni Celsjusza.

Po kilku miesiącach prac ich teza się potwierdziła. Janusz Pierzyna, wójt Jasienicy koło Bielska-Białej w rozmowie z PAP pochwalił się, że w Grodźcu odkryto złoża geotermalne. "Odwiert sięga na razie 1400 m, a woda już ma temperaturę 46 stopni" - powiedział Pierzyna.

W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że oczekiwał źródła o temperaturze 50 stopni Celsjusza i wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie. Z zasady im głębszy otwór, tym cieplejsza woda, a w ramach inwestycji zaplanowano pogłębienie źródła o kolejne 500 metrów. Prace powinny zająć 3-4 tygodnie.

Źródła geotermalne mogą stanowić impuls do rozwoju gminy

Zdaniem wójta Jasienicy, złoża geotermalne otwierają przed gminą perspektywy rozwojowe. Może tam powstać kompleks turystyczny, rekreacyjny czy rehabilitacyjny. Przy czym do realizacji wymienionych inwestycji potrzebni będą prywatni inwestorzy, którzy są skłonni poświęcić ok. 600 mln zł na realizację zamierzenia. Czas pokaże, czy takowi się znajdą.

Sam koszt wykonania odwiertu w Grodźcu wyniósł 14,9 mln zł. Gmina Jasienica pozyskała 14,86 mln zł na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.