W Wiśle powstanie Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha

i

Autor: UM Wisła

Inwestycje

W Wiśle powstanie Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha. Województwo zaangażuje się w jego współtworzenie

W niedalekiej przyszłości w Wiśle powstanie Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha. W jego współtworzenie chce zaangażować się województwo śląskie. Tak uznali radni. Przypomnijmy, że sercem instytucji ma być wiślański dom zmarłego pisarza, którego magistrat kupił w 2022 roku za 700 tys. zł.

Województwo chce z samorządem Wisły tworzyć Dom Pracy Twórczej

Radni województwa śląskiego uznali (praktycznie jednogłośnie), że samorząd regionalny powinien współtworzyć, wraz z władzami Wisły, Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha. 

W poniedziałek, 20 listopada, przyjęto uchwałę dotyczącą "podjęcia działań zmierzających do wyrażenia woli przystąpienia do wspólnego prowadzenia". Sercem tej nowej instytucji ma być wiślański dom zmarłego pisarza.

W uzasadnieniu uchwały napisano, że "do zakresu działania Domu Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle należeć będzie trwała ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz całej literackiej spuścizny pozostawionej przez Pana Jerzego Pilcha – polskiego pisarza, publicysty, felietonisty, dramaturga i scenarzysty filmowego, laureata licznych, prestiżowych nagród". 

Po przyjęciu uchwały sejmiku konieczne będzie teraz jeszcze zawarcie umowy województwa i miasta Wisły ws. prowadzenia wspólnej instytucji. Co istotne – podkreślono, że środki na jej działalność ujęto w materiałach planistycznych do projektu budżetu województwa na przyszły rok. 

W przyszłości konieczna będzie też m.in. jeszcze jedna uchwała sejmiku w celu uzgodnienia treści statutu im. Domu Pracy Twórczej Jerzego Pilcha. 

Miasto kupiło dom pisarza w 2022 roku

Przypomnijmy, że miasto w kwietniu 2022 roku stało się oficjalnie właścicielem domu rodzinnego pisarza. Transakcja wyniosła 700 tys. zł. 

– Mam nadzieję, że będzie to miejsce, które będzie tętniło życiem i będzie kolejnym punktem na kulturalnej mapie naszej miejscowości – mówił wówczas Tomasz Bujok, burmistrz Wisły. 

Oszacowano, że remont i adaptacja domu mogą kosztować ok. 1,8 mln zł. Burmistrz informował Polską Agencją Prasową z końcem października, że miasto było wówczas na etapie tworzenia dokumentacji przebudowy. 

Nowa instytucja ma zająć się przede wszystkim rozwijaniem Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry". W samym budynku mają także odbywać się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. W domu, według zapowiedzi, przybliżone zostanie także życie i twórczość Pilcha. 

Jerzy Pilch. Krótki biogram

Jerzy Pilch przyszedł na świat 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle. Pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy był laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989) za tom poetycki "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej" i Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść "Pod Mocnym Aniołem". 

Pilch ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1975 zadebiutował jako krytyk literacki. W latach osiemdziesiątych publikował felietony w "Tygodniku Powszechnym". Z kolei w 1999 roku zaczął pisać dla "Polityki". Później jego felietony ukazywały się w "Dzienniku", "Przekroju" i ponownie w "Tygodniku...". 

Zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany.