Niższa śmiertelność zabiegów chirurgii naczyniowej?
Otwarcie sali hybrydowej w bielskim szpitalu zapewnia możliwość wykonywania większej ilości zabiegów z zakresu chirurgii naczyniowej. Nowo otwarta sala ma w swoim wyposażeniu angiograf cyfrowy wysokiej jakości, co zdaniem pracowników szpitala pozwala rozszerzyć zakres usług medycznych placówki. Jak wyjaśnia dr. Pietrzak, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej, korzystanie z nowoczesnych rozwiązań pozwala na wykonywanie, zarówno zabiegów tradycyjnych, jak i małoinwazyjnych, co w praktyce znacząco zmniejsza ryzyko pooperacyjnych powikłań, w tym również śmierci.
Głównym beneficjentem sali hybrydowej będą nasi pacjenci. Przy otwartej operacji w zakresie aorty piersiowej ryzyko powikłań, w tym śmiertelnych, wynosi blisko 30 procent, w przypadku brzusznej i biodrowej - około 10 procent. Nowa sala pozwala na wykonywanie procedur hybrydowych, gdzie zakres naszej chirurgicznej interwencji jest dużo mniejszy. To powoduje obniżenie ryzyka powikłań do 2 procent. Pobyt w szpitalu pacjenta po takim zabiegu trwa trzy dni. Zabiegi małoinwazyjne pozwalają nam dotrzeć do chorego miejsca dzięki m.in. dwóm małym nacięciom w pachwinach.
- informuje lekarz.
Inwestycję niemal w całości sfinansował samorząd województwa śląskiego.
Całkowity koszt przygotowania nowoczesnej sali hybrydowej wyniósł 5,3 mln złotych. Zdecydowaną większość tej kwoty pokrył samorząd województwa śląskiego, który na ten cel przeznaczył około 5,2 mln złotych. Pozostałe 100 tysięcy złotych pochodzi z budżetu własnego Szpitala Wojewódzkiego.
Najdroższą częścią inwestycji był zakup angiografu wraz ze specjalistycznym stołem operacyjnym. Urządzenie to służy do obrazowania wnętrza naczyń krwionośnych i organów ciała, a na jego kupno przeznaczono 3,3 miliona złotych.
W ramach inwestycji wykonano również prace budowlane umożliwiające zainstalowanie angiografu z zawieszeniem sufitowym. Przestrzeń sali została również przebudowana tak, by można w niej było zamontować profesjonalny sprzęt dostosowany do współpracy z aparaturą diagnostyczną. Sala hybrydowa została również wyposażona w specjalistyczną kolumnę anestezjologiczną, nowoczesne lampy operacyjne z monitorami oraz stację informatyczną, posiadającą dostęp do systemu informatycznego szpitala.
Jak informują władze szpitala, Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej w placówce każdego roku obsługuje około 1700 pacjentów z powiatu bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego.Otwarcie sali hybrydowej ma umożliwić wykonanie większej ilości zabiegów chirurgii naczyniowej, a także stanowić początek dalszej modernizacji ponad 20-letniego bloku operacyjnego.