Prezydent Bielska-Białej chce otworzenia województwa podbeskidzkiego
Czy w Polsce powstanie nowe województwo? Tego chciałby co najmniej jeden z mieszkańców Bielska-Białej, który skierował petycję do władz miasta. Autor domaga się od władz miasta zainicjowania działań i utworzenia Województwa Podbeskidzkiego z siedzibą wojewody i sejmiku województwa w Bielsku-Białej.
Pomysł ten uzyskał już poparcie prezydenta Bielska-Białej. Zdaniem Jarosława Klimaszewskiego uzyskanie przez Bielsko-Białą statusu miasta wojewódzkiego mogłoby umożliwić pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych, co z kolei stymulowałoby rozwój całego regionu.
Cuda Polski 2024: Bielsko-Biała cudem województwa śląskiego. To nasz "Mały Wiedeń"
Sprawą województwa podbeskidzkiego zajmie się rada miasta
Petycję rozpatrzyła już Komisja Skarg, Wniosków i Petycji. Radni pod przewodnictwem Janusza Buzka uznali, że petycja zasługuje na "częściowe uwzględnienie". Częściowe, bowiem komisja - zgodnie z sugestią Jarosława Klimaszewskiego - nie podzieliła propozycji autora zmierzającej do "zobowiązania Prezydenta Miasta Bielska-Białej do podjęcia wszelkich czynności faktycznych i prawnych".
Powinno powstać Województwo Podbeskidzkie, ponieważ: region (a nawet funkcjonalny obszar miejski) Bielska-Białej jest przecięty granicą województw, co jest kardynalnym błędem ostatniej reformy; utrudnia np. organizację transportu publicznego; górski region Bielska-Białej ma odmienną specyfikę społeczno-gospodarczą i przyrodniczą od reszty województwa śląskiego; odrębne województwo pozwoli na prowadzenie samodzielnej polityki regionalnej, lepiej odpowiadającej potrzebom regionu - przeczytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Zdaniem komisji Bielsko-Biała powinna posiadać status miasta wojewódzkiego, ponieważ:
- jest ośrodkiem miejskim przewyższającym wielkościowo mniejsze miasta wojewódzkie (w szczególności w ujęciu funkcjonalnego obszaru miejskiego jest największym w kraju ośrodkiem pozbawionym statusu wojewódzkiego)
- w konsultowanej obecnie krajowej hierarchii ośrodków osadniczych Bielsko-Biała zaliczona jest do ośrodków regionalnych, na równi z miastami wojewódzkimi, jak np. Kielce, Lublin, Opole
- miasto skupia przy sobie region porównywalny wielkościowo z małymi województwami
Do kogo trafi apel o utworzenie województwa podbeskidzkiego?
Jeśli uchwała zostanie przegłosowana, rada miejska będzie zobowiązana wystosować apel do:
- wszystkich właściwych organów Rzeczpospolitej Polskiej (władz ustawodawczych i wykonawczych) o zainicjowanie działań i utworzenie najpóźniej do 2029 r. Województwa Podbeskidzkiego z siedzibą wojewody i sejmiku województwa w Bielsku-Białej;
- organów stanowiących i wykonawczych wszystkich dawnych gmin (Rad Gmin oraz Wójtów, Burmistrzów), a także organów stanowiących i wykonawczych powiatów (Rad Powiatów oraz Zarządów Powiatów) znajdujących się w granicach dawnego Województwa Bielskiego o poparcie i przyłączenie się do inicjatywy;
- wszystkich parlamentarzystów z regionu Podbeskidzia w tym również zasiadających w Parlamencie Europejskim, niezależnie od reprezentowanej przez nich opcji politycznej, o poparcie i przyłączenie się do inicjatywy.
Pomysł województwa podbeskidzkiego nie jest nowy
W latach 1975–1998 Bielsko-Biała było stolicą województwa bielskiego. Dopiero w wyniku reformy administracyjnej utraciło swój status i zostało włączone w granice "nowego" województwa śląskiego, złożonego z dawnych województw katowickiego, bielskiego i częstochowskiego. Wiele osób uważa, że poprzedni układ administracyjny był dla Bielska-Białej korzystniejszy, szczególnie pod względem dynamiki rozwoju.