Beskidy się zabieliły. Na szlakach są trudne warunki

i

Autor: GOPR Beskidy/FB

W górach

W górach sypnęło śniegiem. Trudne warunki na beskidzkich szlakach. Jak przygotować się do wyjścia?

2023-11-20 12:43

Najwięcej śniegu spadło w rejonie Babiej Góry - na Markowych Szczawinach jego pokrywa wynosi dziś, 20 listopada aż 20 cm, a także na Hali Miziowej na stokach Pilska - tam także spadło 20 cm śniegu. Beskidzcy GOPR-owcy ostrzegają, że warunki na szlakach są trudne. Piesze wycieczki wymagają odpowiedniego przygotowania.

Trudne warunki na szlakach w Beskidach. Ile śniegu?

W wyższe partie Beskidów zawitała zima. Jak podaje GOPR, w poniedziałek, 20 listopada w rejonie Babiej Góry, na Markowych Szczawinach w Beskidzie Żywieckim jest 20 cm śniegu, podobnie na stokach Pilska, na Hali Miziowej - tam także pokrywa wynosi 20 cm. 

Śnieg jest mokry. Temperatura, powyżej 1000 m n.p.m, spadła do -4 stopni. Widoczność bywa ograniczona. Warunki na szlakach są trudne” – ostrzegają ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Uwaga turysto, przed wyjściem w góry przygotuj się

Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą odpowiednio się do tego przygotować:

  • oceń swoją kondycję i zwróć uwagę, czy trasa jest odpowiednia dla wszystkich uczestników
  • sprawdź prognozę pogody
  • zadbaj o odpowiednie obuwie, odzież i sprzęt dostosowany do aktualnych warunków panujących w górach, przebiegu trasy i pory roku
  • pamiętaj o dodatkowym źródle światła,
  • przygotuj prowiant i picie,
  • upewnij się, że masz ze sobą naładowany telefon (+ powerbank) z zapisanym nr ratunkowym 985 / 601-100-300 i pobraną wcześniej aplikacją Ratunek
  • skompletuj podstawową apteczkę,
  • przed wyruszeniem na szlak poinformuj innych, gdzie się wybierasz. Koniecznie daj znać, gdy dotrzesz do celu lub gdy Twoje plany ulegną zmianie!

- przypominają GOPR-owcy.

W razie wypadku należy wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

W Beskidzie Śląskim dzieci zjeżdżają już na sankach

Z kolei na Białym Krzyżu na Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim w niedzielę, 19 listopada było już tyle śniegu, że dzieci zjeżdżały na sankach. Przyjechało sporo turystów.

Dobra informacja dla narciarzy. Szczyrk Mountain Resort, największy ośrodek narciarski w polskich górach, rozpoczął naśnieżanie tras. „Fabryka ruszyła! Narty naostrzone? Deski nasmarowane? Skipassy kupione?" - czytamy jakże pozytywny komunikat w mediach społecznościowych obiektu. Otwarcie sezonu planowane jest tu na 16 grudnia. 

W dolinach, w Szczyrku i Wiśle jest do 5 cm śniegu.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Źródło: W górach sypnęło śniegiem. Trudne warunki na beskidzkich szlakach. Jak przygotować się do wyjścia?