Beskidy się zabieliły. Na szlakach są trudne warunki

i

Autor: GOPR Beskidy/FB

W górach

W górach sypnęło śniegiem. Trudne warunki na beskidzkich szlakach. Jak przygotować się do wyjścia?

2023-11-20 12:43

Najwięcej śniegu spadło w rejonie Babiej Góry - na Markowych Szczawinach jego pokrywa wynosi dziś, 20 listopada aż 20 cm, a także na Hali Miziowej na stokach Pilska - tam także spadło 20 cm śniegu. Beskidzcy GOPR-owcy ostrzegają, że warunki na szlakach są trudne. Piesze wycieczki wymagają odpowiedniego przygotowania.

Trudne warunki na szlakach w Beskidach. Ile śniegu?

W wyższe partie Beskidów zawitała zima. Jak podaje GOPR, w poniedziałek, 20 listopada w rejonie Babiej Góry, na Markowych Szczawinach w Beskidzie Żywieckim jest 20 cm śniegu, podobnie na stokach Pilska, na Hali Miziowej - tam także pokrywa wynosi 20 cm. 

Śnieg jest mokry. Temperatura, powyżej 1000 m n.p.m, spadła do -4 stopni. Widoczność bywa ograniczona. Warunki na szlakach są trudne” – ostrzegają ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Uwaga turysto, przed wyjściem w góry przygotuj się

Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą odpowiednio się do tego przygotować:

  • oceń swoją kondycję i zwróć uwagę, czy trasa jest odpowiednia dla wszystkich uczestników
  • sprawdź prognozę pogody
  • zadbaj o odpowiednie obuwie, odzież i sprzęt dostosowany do aktualnych warunków panujących w górach, przebiegu trasy i pory roku
  • pamiętaj o dodatkowym źródle światła,
  • przygotuj prowiant i picie,
  • upewnij się, że masz ze sobą naładowany telefon (+ powerbank) z zapisanym nr ratunkowym 985 / 601-100-300 i pobraną wcześniej aplikacją Ratunek
  • skompletuj podstawową apteczkę,
  • przed wyruszeniem na szlak poinformuj innych, gdzie się wybierasz. Koniecznie daj znać, gdy dotrzesz do celu lub gdy Twoje plany ulegną zmianie!

- przypominają GOPR-owcy.

W razie wypadku należy wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

W Beskidzie Śląskim dzieci zjeżdżają już na sankach

Z kolei na Białym Krzyżu na Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim w niedzielę, 19 listopada było już tyle śniegu, że dzieci zjeżdżały na sankach. Przyjechało sporo turystów.

Dobra informacja dla narciarzy. Szczyrk Mountain Resort, największy ośrodek narciarski w polskich górach, rozpoczął naśnieżanie tras. „Fabryka ruszyła! Narty naostrzone? Deski nasmarowane? Skipassy kupione?" - czytamy jakże pozytywny komunikat w mediach społecznościowych obiektu. Otwarcie sezonu planowane jest tu na 16 grudnia. 

W dolinach, w Szczyrku i Wiśle jest do 5 cm śniegu.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Źródło: W górach sypnęło śniegiem. Trudne warunki na beskidzkich szlakach. Jak przygotować się do wyjścia?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE