Szpital Śląski w Cieszynie uruchamia Oddział dzienny psychiatryczny dla dzieci i młodzieży

i

Autor: Starostwo Powiatowe w Cieszynie

Zdrowie

W cieszyńskim szpitalu działa dzienny oddział psychiatryczny dla dzieci

1 marca w Szpitalu Śląskim w Cieszynie otwarto oddział psychiatryczny dzienny dla dzieci i młodzieży. Jego celem jest przygotowanie pacjentów, którzy borykają się z różnymi problemami psychicznymi "do aktywnego uczestniczenia w życiu rodzinnym i rówieśniczym oraz radzenia sobie z wymaganiami, które stawia przed nimi współczesność".

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie działa dzienny oddział psychiatryczny dla dzieci

Dzienny oddział psychiatryczny dla dzieci działa w Szpitalu Śląskim w Cieszynie od początku marca. Ma stanowić odpowiedź na rosnące trudności w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży powiatu cieszyńskiego.

W ramach oddziału stopniowo prowadzona jest kwalifikacja pacjentów oraz ich pogłębiona diagnostyka. Równocześnie szykowane i wyposażane są sale terapeutyczne.

W ramach oddziału dziennego pacjenci w wieku 13-18 lat będą objęci codzienną terapią grupową, terapią zajęciową, konsultacjami indywidualnymi oraz opieką lekarza psychiatrii. Maksymalna liczba nastolatków w grupie będzie wynosić 15 osób. Planowane jest uruchomienie grupowego procesu terapeutycznego w drugiej połowie marca - poinformowało starostwo powiatowe w Cieszynie w komunikacie.

Planowany pobyt pacjentów wyniesie 6 miesięcy. Po każdych 3 miesiącach pobytu na oddziale będzie przeprowadzana ocena funkcjonowania pacjenta pod kątem możliwości powortu do codziennych obowiązków.

Celem oddziału jest przygotowanie pacjentów, którzy borykają się z nasilonymi w zakresie obniżonego nastroju, lęku, autoagresji, braku motywacji do działania do wypełniania obowiązku szkolnego, aktywnego uczestniczenia w życiu rodzinnym i rówieśniczym oraz radzenia sobie z wymaganiami, które stawia przed nimi współczesność - wyjaśnia cieszyńskie starostwo.

Wkrótce w Szpitalu Śląskim powstanie również Poradnia Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Będzie ona uruchamiana stopniowo od drugiej połowy kwietnia. Na chwilę obecną szpital szuka pracowników.