W mieście zapadną egipskie ciemności. Miasto chce oszczędzać
Bielsko-Biała to kolejne miasto, które zostało przyciśnięte przez wysokie opłaty za prąd, przez co szuka oszczędności, gdzie się da. Ponadto nie było chętnych chętnych firm na dostarczenie energii dla miasta. Z tego względu prezydent miasta podjął decyzję o czterogodzinnej przerwie w działaniu całego oświetlenia ulicznego, która ma być sukcesywnie wprowadzana od 2 stycznia 2023 roku.
Według szacunków, ma to przynieść oszczędności w skali roku około 3,5 GWh, czyli gigawatogodziny, co w przeliczeniu na pieniądze da prawie 3.400.000 złotych oszczędności tylko w przypadku kosztów dotyczących zakupu energii elektrycznej. Całkowite roczne zużycie energii elektrycznej plasowało się na poziomie około 9,6 GWh. Do tego dojdzie jeszcze oszczędność na dystrybucji, której skalę na razie trudno oszacować, gdyż taryfa za przesył również wzrosła.
Warto zauważyć, że problemem są nie tylko koszty energii, ale również brak chętnych na jej sprzedaż. Do ogłoszonego przez miasto przetargu dotyczącego oświetlenia ulicznego zgłosiła się tylko jedna firma, która w efekcie nie spełniła wymogów formalnych postępowania przez co przetarg został unieważniony. W drugiej odsłonie postępowania - zapytaniu ofertowym z wolnej ręki miasto również nie wyłoniło sprzedawcy energii, z powodu braku ofert - wyjaśnia bielski magistrat.
Z uwagi na brak sprzedawcy energii elektrycznej z automatu za zapewnienie sprzedaży tejże w mieście odpowiedzialny stał się sprzedawca rezerwowy. W przypadku Bielska-Białej jest to spółka Tauron Sprzedaż.
Miasto złożyło również oświadczenie do sprzedawcy rezerwowego dotyczące stosowania maksymalnej ceny energii, czyli 785 złotych netto i taką stawkę Bielsko-Biała będzie płaciła za 1 MWh - megawatogodzinę – co zapewniają ostatnie regulacje ustawowe ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku. Natomiast w porównaniu do obecnej ceny energii za 1 MWh przyszłoroczna cena wzrośnie o około 66 procent, przy zastosowaniu maksymalnej ceny energii elektrycznej (cena w 2022 r. – 0,61 zł kWh - kilowatogodzina, cena maksymalna na 2023 r. - 0,97zł kWh brutto).