Pomnik Marii Koterbskiej w Bielsku-Białej? Jest taki pomysł

i

Autor: domena publiczna (Wikipedia)

Bielsko-Biała

W Bielsku-Białej stanie pomnik Marii Koterbskiej? Wybitna wokalistka mieszkała tam całe życie

W tym roku mija 100-lecie urodzin Marii Koterbskiej, wybitnej piosenkarki, której utwory znają i uwielbiają kolejne pokolenia Polaków. Tak też narodził się pomysł, by uhonorować artystkę, stawiając jej pomnik na placu przed budynkiem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Pomnik Marii Koterbskiej w Bielsku-Białej

Projekt uchwały w sprawie wzniesienia pomnika w formie rzeźby Marii Koterbskiej jakiś czas temu wpłynął do bielskiej rady miasta. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni podczas czwartkowej sesji (22.02).

Pomnik miałby stanąć na placu przed Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. "W 2024 roku przypada 100-lecie urodzin Marii Koterbskiej, wybitnej artystki związanej z Bielskiem-Białą" - przeczytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Kim była Maria Koterbska? Krótki biogram

Maria Koterbska urodziła się w 1924 roku w Białej (w 1951 roku połączonej z Bielskiem). Swój debiut jako piosenkarka zaliczyła w sylwestrowy wieczór w 1949 roku. Rok później wyszła za mąż za Jana Frankla, z którym miała syna Romana Frankla - aktora i piosenkarza.

Szczyt jej popularności przypadł na lata 50. i 60. Była stałą bywalczynią niedzielnych audycji Radia Katowice „Melodie świata”, miała również swój epizod w Teatrze Satyryków w Krakowie. Współpracowała też z kabaretem literatów Wagabunda, którego była współinicjatorką i główną gwiazdą. Występowała m.in. na scenach w Europie, a także dla Polonii w USA.

W 1961 roku odbyła kilkumiesięczne tournée po Związku Radzieckim. Dwa lata później wygrała drugą nagrodę podczas III Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Karierę muzyczną prowadziła aż do końca lat 70., kiedy występowała wspólnie ze swoim synem Romanem. W latach 80. wielokrotnie zasiadała w jury KFPP w Opolu. W 1987 otrzymała Honorowe Grand Prix na tym festiwalu.

Największe przeboje Marii Koterbskiej to m.in. „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Karuzela”, „Parasolki”, „Serduszko puka w rytmie cza cza”, „Wrocławska piosenka”, „Do grającej szafy grosik wrzuć”.

Artystka zmarła 18 stycznia 2021 roku w Bielsku-Białej. Przyczyną śmierci było ogólne zakażenie organizmu piosenkarki, która zmagała się w chorobą nowotworową. Z ostała pochowana obok męża na cmentarzu parafii św. Mikołaja w Bielsku-Białej, przy ul. Grunwaldzkiej.