Velo Soła poprowadzi przez tereny gmin Rajcza, Milówka, Węgierska Górka, Radziechowy-Wieprz i Żywiec - wzdłuż rzeki Soły. Co zaskakujące, w tym górskim obszarze, szlak w całości prowadzi po płaskim terenie, zapewniając wspaniałe widoki na beskidzkie szczyty, oglądane znad brzegu Soły. Trasa jest łatwa i dostępna nawet dla rodzin z dziećmi.
Na początek Velo Soła dojedziesz pociągiem
Trasa jest idealnie skomunikowana. Startuje na stacji kolejowej Rajcza Centrum, więc można dojechać pociągiem i ruszyć dalej już rowerem na Velo Soła. Na całej trasie znajdują się inne stacje kolejowe, które mogą stanowić alternatywny początek lub koniec wycieczki rowerowej, m.in. Cisiec czy Żywiec. Szlak jest oznakowany w obu kierunkach jazdy pomarańczowymi znakami z numerem trasy 611 oraz nazwą Velo Soła. Oznakowanie informuje również o odległości do pobliskich atrakcji turystycznych i stacji kolejowych.
Tak wyglądają odległości pomiędzy poszczególnymi punktami
- Rajcza Centrum (0,0 km)
- Milówka (8 km)
- Cisiec (13 km)
- Węgierska Górka (16 km)
- Cięcina (21 km),
- Wieprz (25 km)
- Żywiec (30 km)
- Jezioro Żywieckie (34 km)
- koniec znakowanego szlaku (40 km)
Jest droga utwardzona, ale i ruch samochodów
Szlak rowerowy Velo Soła w całości prowadzi po drogach utwardzonych, asfalt, wybrukowane trasy rowerowe czy szutrowe fragmenty. Jak się jednak okazuje na trasie szlaku Velo Soła jest kilka miejsc, na których ruch samochodowy jest większy i trzeba zachować większą ostrożność. Fragmenty te są jednak bardzo krótkie i oznakowane.
Velo Soła ma na trasie wiele atrakcji
Nowa droga rowerowa oferuje wiele pięknych widoków i miejsc, a co za tym idzie - wiele miejsc, w których można zrobić chwilowy odpoczynek, rodzinny piknik czy zjeść obiad.
- Rajcza: Park z inhalatorium solankowym, XIX-wieczny pałac Lubomirskich
- Milówka: Park miejski, Amfiteatr nad Sołą, Muzeum Stara Chałupa
- Węgierska Górka: Polskie schrony bojowe z okresu kampanii wrześniowej 1939 r.
- Radziechowy-Wieprz: Widoki na Beskid Śląski, lokalny browar Pinta
- Żywiec: Rynek, Pałac Habsburgów, Muzeum Browaru Żywiec
Inauguracyjny przejazd szlakiem
Otwarcie szlaku zaplanowano na 10 sierpnia. Tego dnia odbędzie się rajd rowerowy, w którym udział jest bezpłatny. Jedynym ograniczeniem jest liczba uczestników. Tylko 100 osób może w ten dzień stanąć na starcie i wspólnie sprawdzić nową trasę rowerową w rejonie. Obowiązują zapisy, zgłoszenia można przesyłać na adres [email protected].