Czantoria

i

Autor: czantoria.net mat. pras.

Beskidy

Trwa wiosenny przegląd techniczny kolei liniowych w Beskidach. Turyści muszą iść pieszo

W Beskidach trwa sezon wiosennych przeglądów technicznych kolei linowych. Turyści zamiast wjechać będą musieli wejść na niektóre z gór. Na razie nie wjedziemy na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Czantorię w Ustroniu.

W poniedziałek, 27 marca 2023 r., rozpocznie się konserwacja gondoli na Szyndzielnię w Bielsku-Białej i kanap na Skrzyczne. 1 kwietnia rozpocznie się przegląd kolei na Dębowiec w Bielsku-Białej, która obecnie funkcjonuje jedynie w weekendy. 11 dni później ruszą prace konserwatorskie przy "kanapie” na Mosorny Groń w Zawoi.

Na TE góry nie wjedziemy koleją linową

Właściciele kolei podali, że przegląd wagoników na górę Żar potrwa do końca marca. Na Czantorię wjechać będzie można ponownie 21 kwietnia. Kolej będzie jednak czynna w soboty i niedziele.

Gondole na Szyndzielnię ruszą 22 kwietnia. Kanapą na Mosorny Groń będzie można wyjechać 28 kwietnia, a na Dębowiec – dzień później. Na Skrzycznem prace potrwają do końca kwietnia.

Nie wiadomo na razie, kiedy przeprowadzony zostanie przegląd gondoli na Halę Skrzyczeńską w Szczyrku.

Podczas przeglądów konserwatorzy sprawdzą stan części ruchomych kolejek, gondoli lub krzesełek, a także łożysk i podpór. Prześwietlą też liny nośne i wymienią zużyte części.

Pomimo wiosny, w wyższych partiach Beskidów nadal można zauważyć śnieg.