wypadek na hali Mizowej

i

Autor: Ratownictwo Medyczne Żywiec

Tragiczny wypadek narciarza na Hali Miziowej. Nie żyje 34 letni mężczyzna po zderzeniu z drzewem

2021-02-15 17:42

Do tragicznego wypadku doszło dziś około godziny 11.00 w rejonie Hali Miziowej . 34 letni mężczyna zjeżdzał niebieską trasą zjazdową. Trasa należy do łatwych, ale narciarz jechał z pełną prędkością i na wąskim odcinku uderzył w drzewo. Doznał poważnych obrażeń ciała.

  Jak poinformował nas Zygmunt Górny kierownik dyżurny Beskidzkiej Grupy GOPR w Szczyrku na miejsce wezwano służby ratunkowe, w tym śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Reanimacja narciarza trwała półtorej godziny. Niestety nie przyniosła skutku. Mężczyna zmarł. Na miejscu zdarzenia prowadzone były czynności pod nadzorem prokuratora.

Goprowcy i policjani apelują do narciarzy o większą ostrożność na stokach. 

Aby było bezpiecznie warto pamiętać o 10 zasadach zachowania się na stoku, stosowanych przez Międzynarodową Federację Narciarską.

 • „Na stoku nie jesteś sam”. Korzystając ze stoku pamiętaj, że są tam inni. Unikaj brawury, nie hamuj sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla pozostałych osób.
 • „Panuj nad prędkością”. Dostosuj szybkość do własnych umiejętności, rodzaju i stanu trasy. Zwróć też uwagę na pogodę. Mgła i opady to nie jest dobry czas na testy prędkości zjazdu.
 • „Mądrze wybierz trasę”. Sprawdzian umiejętności może zakończyć się tragicznie, jeśli pominiemy oznaczenie trudności szlaku.
 • „Wyprzedzaj z głową”. Jadąc obok innych pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości. Mijając lub wyprzedzając mogę tego dokonać z każdej strony, jednak muszę mieć wystarczająco miejsca.
 • „Ruszaj ostrożnie”. Na początku trasy jak i po chwilowym zatrzymaniu zwróć uwagę na zagęszczenie osób na stoku oraz na możliwość dalszego zjazdu. Lepiej czasem chwilę poczekać.
 • „Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz”. Zatrzymując się na stoku zawsze zjeżdżaj na ubocze. Zatrzymywanie na środku trasy, na zwężeniach lub w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona jest niebezpieczne.
 • „Podchodź lub schodź poboczem”. Wspinając się lub schodząc z trasy najlepiej trzymać się ubocza. Gdy widoczność jest ograniczona, nawet bezpieczniej jest zejść całkowicie z trasy.
 • „Stosuj się do znaków narciarskich”. Oznaczenia na trasie zjazdu nie są po to, by ograniczać zabawę lecz by zadbać o bezpieczeństwo. Przestrzegaj ich. Jeśli nie znasz wszystkich znaków, zapytaj w punkcie informacyjnym schroniska, przy wyciągu lub na Policji.
 • „Udziel pierwszej pomocy”. Widząc wypadek, w którym osoba mogła doznać obrażeń zatrzymaj się i udziel pierwszej pomocy. Czasem jedna chwila, dodatkowa ręka lub zwykły opatrunek może uratować komuś życie.
 • „Nie bądź anonimowy”. Jeśli ujawniłeś zdarzenie lub usłyszałeś, że stało się coś, co wymaga interwencji wezwij pomoc. Zatrzymaj się i zapytaj. Czasem zwykła obecność i chwila rozmowy pozwala podjąć słuszną decyzję o wezwaniu służb lub nawet rezygnacji z dalszej jazdy, jeśli osoba czuła się niepewnie.
posłuchaj :Zygmund Górny kierownik dyżurny Berskidzkiej Grupy Gopr w Szczyrku o śmiertelnym wypadku narciarza na hali Miziowej
Świnoujście: Hipnotyzujący Bałtyk w zimowej odsłonie