Nie żyje słynny ratownik GOPR
Środowisko przewodników i ratowników GOPR pogrążone jest w żałobie po smutnych informacjach o tragicznym wypadku Michała Wojarskiego. 34-latek zginął porwany i przysypany przez lawinę. Okoliczności jego śmierci nadal są niejasne. Prokurator zdecydował o zabezpieczeniu ciała do dalszych badań.
O północy z soboty na niedzielę ratowników TOPR zaalarmowali zaniepokojeni bliscy zaginionego mężczyzny, który nie wrócił z samotnej wyprawy. Ratownicy rozpoczęli poszukiwania i ok. godz. 4.45 w rejonie Świnickiej Kotliny w lawinisku odnaleźli mężczyznę. W momencie zejścia lawiny 34-latek miał odpięte narty skiturowe, poruszał się pieszo.
Zobacz zdjęcia z akcji ratunkowej
Mężczyzna miał przy sobie detektor lawinowy, dzięki któremu ratownicy TOPR szybko odnaleźli go pod z wałami śniegu. Od razu po dotarciu na lawinisko na swoich urządzeniach ratownicy złapali sygnał nadawany przez detektor i po około dwóch minutach dotarli do poszkodowanego, który znajdował się 40 cm pod śniegiem. Wydobyli go na powierzchnię, ale na ratunek było już za późno – powiedział PAP ratownik TOPR.
Kim był Michał Wojarski?
Wieść o tragicznej śmierci Michała Wojarskiego szybko rozeszła się wśród przyjaciół i znajomych. Beskidzka Grupa GOPR opublikowała kondolencje i krótkie wspomnienie o swoim członku. Mimo młodego wieku dał się poznać jako prawdziwy pasjonat gór, który nie tylko niósł pomoc ludziom w potrzebie, ale i zaznaczył się w środowisku taternickim i sportowym jako autor nowych linii i zjazdów w Tatrach Wysokich.
Michał eksplorował też Tatry, jest autorem nowych linii i zjazdów, m.in. w zespole z Piotrem Kądziołką i Zbigniewem Schleiferem, jako pierwsi zjechali nową linią z wierzchołka Skrajnego Granatu (trudność 5, maks. nachylenie 48°, dł. zjazdu 1180 m). Michał stworzył Skiturową Mapę Tatr: www.tatryskimap.pl - to mapa online, na wzór tych alpejskich, uwzględniająca wszystkie znane zjazdy w Tatrach Wysokich - informuje GOPR.
Michał Wojarski ratownik GOPR
Michał Wojarski zdał egzamin wstępny do GOPR w 2011 roku. Kurs I stopnia ukończył w 2015 roku, składając na ręce Naczelnika przyrzeczenie ratownicze. Należał do Klubu Wysokogórskiego Kraków, był wielkim pasjonatem gór, bardzo dobrym narciarzem, a z zamiłowania i wykształcenia geodetą i kartografem. Startował w wielu zawodach, m.in. biegowych ultra, w narciarstwie wysokogórskim, czy górskich ekstremalnych zawodach na orientację.
▫️ To dzięki Michałowi corocznie stawaliśmy na starcie Zawodów na Orientację Ratowników Górskich, które współorganizował. Na potrzeby każdej edycji mapował Beskidy, dbał o trasę i wszystkie aspekty techniczne zawodów - informują przyjaciele z GOPR
Góry zabrały nam bliskiego Przyjaciela. Michał był dobrym, uśmiechniętym i nade wszystko skromnym człowiekiem. Taki pozostanie w naszej pamięci. Rodzinie Michała składamy najszczersze wyrazy współczucia i kondolencje - piszą członkowie Grupy Beskidzkiej GOPR.
Kiedy pogrzeb Michała Wojarskiego
Na razie nie są znane informacje o dacie i miejscu pogrzebu Michała Wojarskiego. W smutnych uroczystościach uczestniczyć będą jego pogrążona w żałobie rodzina i przyjaciele.
Listen on Spreaker.