Bieg pamięci Wyklętych

i

Autor: FB Stowarzyszenie Dzieci Serc

To wydarzenie to coś więcej, niż tylko sportowa rywalizacja. To przypominanie zapomnianych historii „Żołnierzy Wyklętych”

2022-02-15 16:52

Po raz szósty Bieg Tropem Wilczym organizowany jest również w Żywcu. Właśnie wystartowały zapisy

- W tym biegu nie najważniejszy jest czas, ani kto pierwszy zamelduje się na mecie - mówi Jadwiga Klimonda - organizatorka spotkania. -Tu medal ma wyjątkową wartość, to potwierdzenie tego, że zachowaliśmy się jak trzeba… To, że mamy taką Polskę zawdzięczamy tym, którzy byli przed nami, którzy przelewali krew… Nasze spotkanie to oddanie hołdu tym, którzy Ojczyźnie służyli do końca. Wielu z nich do dziś niestety nie ma swojego miejsca pochówku - dodaje nasza rozmówczyni.

W tym roku bieg wraca do żywieckiego parku Habsburgów na teren przed pałacem, a biegi przeprowadzone zostaną alejkami parku. Bieg główny to 1963 metry …- dlaczego - wyjaśnia organizatorka. - Ten dystans to symboliczna data śmierci ostatniego z Żołnierzy wyklętych - Józefa Franczaka ps. Lalek. Na tym jednak nie koniec, tradycyjnie nie zabraknie też biegów dla przedszkolaków oraz honorowego przemarszu, do którego każdy jest zaproszony, takżę osoby niepełnosprawne czy mające trudności w poruszaniu się. - Tu najważniejsze, byśmy mogli być razem - podsumowuje Jadwiga Klimonda.

Uroczystości rozpocznie Msza Święta w żywieckiej konkatedrze o 10.00, a później przemarsz do żywieckiego parku. Bieg główny - wystartuje w samo południe.

1 marca w całej Polsce obchodzony będzie Dzień Żołnierzy Wyklętych. Bieg w Żywcu - zaplanowano na 6 marca. Właśnie wystartowały zapisy. Udział w biegu można zgłosić przez stronę internetową stowarzyszenia - www.dzieciserc.pl

Bieg tropem wilka po raz szósty w Żywcu
Eurowizja 2022 - piosenki z polskich preselekcji