To już ostatnie dni na zgłoszenie się do 10. Jubileuszowej edycji dyktanda gwarowego imienia Renaty Madejszyk

i

Autor: OPG Węgierska Górka

To już ostatnie dni na zgłoszenie się do 10. Jubileuszowej edycji dyktanda gwarowego imienia Renaty Madejszyk

2022-04-06 17:19

Jubileuszowa edycja przynosi zmiany. Do wspólnej zabawy i zmagań z gwarą zaproszeni są także dorośli

- Jubileusz ma to do siebie, że niesie ze sobą coś nowego dlatego też zdecydowaliśmy się wprowadzić dodatkową kategorię- mówi Dominika Matuszewska - dyrektorka Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka.

- Wsłuchaliśmy się w głosy naszych uczestników i postanowiliśmy, że nie będzie tylko kategorii dla uczniów szkół podstawowych, ale także dojdzie tym razem kategoria „szkoły średnie i dorośli” - wyjaśnia Dominika Matuszewska. - Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy skończyli już szkołę, a chcą spróbować swoich sił - to bardzo ciekawe wyzwanie.

Tradycyjnie już konkurs składać się będzie z dwóch części: pisemnej i ustnej - wyjaśnia dyrektorka.

- Pierwsza część, obowiązkowa to napisanie dyktanda gwarowego, które jest odczytywane. Później tekst ten należy „przetłumaczyć” na język polski literacki. Do tego jeszcze test słówek gwarowych, by sprawdzić znajomość naszej lokalnej gwary - dodaje nasza rozmówczyni.

Natomiast część ustna dyktanda, czyli zaprezentowanie na scenie dowolnego tekstu gwarowego to część dowolna, dla chętnych i… odważnych.

Tekst dyktanda opracowany jest od lat na podstawie książki Stanisława Ficonia „Godomy po nasymu. Wyrazy i zwroty gwarowe dorzecza górnej Soły na przykładzie mieszkańców Cięciny i okolic” i dotyczy gwary typowej dla terenu gminy Węgierska Górka. Na zgłoszenia organizatorzy czekają jeszcze tylko do 10 kwietnia.

Ostatnie dni, by zapisać się do udziału w jubileuszowym dyktandzie gwarowym - mówi Dominika Matuszewska
Sławomir Dudek – Pieniądze to nie wszystko. Inflacja