Wystawa obrazów Ewy Jędryk-Czarnoty w Galerii Na PIętrze w Kubiszówce

i

Autor: CKPT Radziechowy-Wieprz

Tajemnicze bohaterki obrazów Ewy Jędryk-Czarnoty. Wystawa w Galerii Na Piętrze

2021-03-15 16:43

"Kolor kobiety"- to tytuł wystawy prac Ewy Jędryk-Czarnoty. W Galerii Na Piętrze bielskiej Kubiszówki można podziwiać obrazy artystki, która od lat ukochała sobie Beskidy i tutaj tworzy swoje dzieła. - Zaprosiliśmy artystę z Bystrej w ramach cyklu spotkań z kobietmi niebanalnymi. Malarstwo Ewy Jędryk-Czarnoty to studium kobiecości, pochwała kobiecego piękna, subtelności, wdzięku i tajemnicy. A temat kobiet jest w dzisiejszych czasach bardzo ważny- mówi Iwona Kusak, kierownik Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej ( posłuchaj poniżej)

 -W centrum zainteresowań Ewy Jędryk-Czarnoty znajduje się przede wszystkim kobieta i to ona jest bohaterką wszystkich prezentowanych w Galerii Na Piętrze obrazów. W każdym z nich malarka uchwyciła wewnętrzne i zewnętrzne piękno malowanych postaci. Bohaterki tych dzieł, namalowane w pięknych sukniach, zakryte woalami, w okazałych i zdobnych kapeluszach, zdają się być z zupełnie innej epoki. A równocześnie są bardzo współczesne „z krwi i kości" – silne, pewne siebie i swojego uroku, epatujące zmysłowością. W każdej z nich tkwi też jakaś, uchwycona przez artystkę, tajemnica-wyjaśnia Iwona Kusak.

Na wystawie w Galerii Na Piętrze artystka prezentuje prace z różnych okresów swojej twórczości. -Ja tworzę obrazy w cyklach. Był cykl kobiet w podróży, kobiety morskie, owocowe. Tu są tu rownież obrazy, które powstały niedawno jako antydepresanty w zimie, w trakcie pandemii -mówi Ewa Jędryk - Czarnota  ( posłuchaj poniżej)

Pisarka Marta Fox tak opisuje kobiety z obrazów artystki: "To kobiety ziemskie i niebiańskie. Bezwstydne i święte. Kobiety silne i wiotkie. Zawstydzone i pewne swego uroku. Okrutne i słodkie. Epatujące erotyzmem i ciepłem domowego ogniska. Nagie i ukrywające się za woalką, koronką, kapeluszem. Kocice i łabędzice. Uwodzące i uwiedzione. Leżące i pachnące. Onieśmielone. Zadumane. Piękne jak noc gwiaździsta i samotne jak listopadowa. Otulone koronką, woalką, rondem kapelusza, płatkami róż i maków. Pełne poezji i obłędu. Winne grzechu i miłości. Winne jak Egri Bikaver. Krwiste. Namiętne. Uparte. Rywalizujące. Gorące jak lato i zimne jak Królowa Śniegu. Zasznurowane. Bezwzględne jak Kleopatra. Marzące. Śniące. Długowłose. Białogłowe. Płonące. Tajemnicze. Z klatką i w klatce. Czarodziejki. Kuszące. Powabne jak wiersze Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej. Tańczące i fruwające. Marzące. Delikatne. Wdzięczne. Ezoteryczne. Cierpiące. Ulotne. Malownicze damy. Oniemiałe. Kolorowe. Myślące. Myślące. Myślące."

Jakie naprade  są kobiety Ewy Jędryk-Czarnoty sprawdźcie  sami. Prace artystki w Galerii na Piętrze bielskiej Kubiszówki można podziwiać do 17 marca ( galeria poniżej)

posłuchaj : Iwona Kusak kierownik Domu Kultury im Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej o cyklu spotkań z kobietami niebanalnymi
posłuchaj Ewa Jędryk-Czarnota o wystawie prac w "Galerii na piętrze" w bielskiej Kubiszówce
Gigantyczny szrot pod Wołominem