-W centrum zainteresowań Ewy Jędryk-Czarnoty znajduje się przede wszystkim kobieta i to ona jest bohaterką wszystkich prezentowanych w Galerii Na Piętrze obrazów. W każdym z nich malarka uchwyciła wewnętrzne i zewnętrzne piękno malowanych postaci. Bohaterki tych dzieł, namalowane w pięknych sukniach, zakryte woalami, w okazałych i zdobnych kapeluszach, zdają się być z zupełnie innej epoki. A równocześnie są bardzo współczesne „z krwi i kości" – silne, pewne siebie i swojego uroku, epatujące zmysłowością. W każdej z nich tkwi też jakaś, uchwycona przez artystkę, tajemnica-wyjaśnia Iwona Kusak.
Na wystawie w Galerii Na Piętrze artystka prezentuje prace z różnych okresów swojej twórczości. -Ja tworzę obrazy w cyklach. Był cykl kobiet w podróży, kobiety morskie, owocowe. Tu są tu rownież obrazy, które powstały niedawno jako antydepresanty w zimie, w trakcie pandemii -mówi Ewa Jędryk - Czarnota ( posłuchaj poniżej)
Pisarka Marta Fox tak opisuje kobiety z obrazów artystki: "To kobiety ziemskie i niebiańskie. Bezwstydne i święte. Kobiety silne i wiotkie. Zawstydzone i pewne swego uroku. Okrutne i słodkie. Epatujące erotyzmem i ciepłem domowego ogniska. Nagie i ukrywające się za woalką, koronką, kapeluszem. Kocice i łabędzice. Uwodzące i uwiedzione. Leżące i pachnące. Onieśmielone. Zadumane. Piękne jak noc gwiaździsta i samotne jak listopadowa. Otulone koronką, woalką, rondem kapelusza, płatkami róż i maków. Pełne poezji i obłędu. Winne grzechu i miłości. Winne jak Egri Bikaver. Krwiste. Namiętne. Uparte. Rywalizujące. Gorące jak lato i zimne jak Królowa Śniegu. Zasznurowane. Bezwzględne jak Kleopatra. Marzące. Śniące. Długowłose. Białogłowe. Płonące. Tajemnicze. Z klatką i w klatce. Czarodziejki. Kuszące. Powabne jak wiersze Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej. Tańczące i fruwające. Marzące. Delikatne. Wdzięczne. Ezoteryczne. Cierpiące. Ulotne. Malownicze damy. Oniemiałe. Kolorowe. Myślące. Myślące. Myślące."
Jakie naprade są kobiety Ewy Jędryk-Czarnoty sprawdźcie sami. Prace artystki w Galerii na Piętrze bielskiej Kubiszówki można podziwiać do 17 marca ( galeria poniżej)