W momencie, kiedy rozpoczął się w Polsce program szczepień roku nowa żywiecka placówka stała się szpitalem węzłowym, w którym szczepiona była i jest nadal grupa 0 oraz 1. - Obecnie zaczynamy kolejny ważny etap, czyli szczepienia masowe - informuje dyrektorka Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz. - We współpracy ze starostwem powiatowym i gminami z Żywiecczyzny podjęliśmy się zorganizowania lokalnego systemu szczepień populacyjnych w taki sposób, by były one jak najbardziej dostępne dla mieszkańców naszego terenu. Szpital jest koordynatorem medycznym tego przedsięwzięcia - dodaje. W powiecie utworzone zostały cztery punkty masowe w Jeleśni, Lipowej, Łękawicy i Węgierskiej Górce oraz jeden dodatkowy w samym Żywcu. - Byliśmy w zasadzie gotowi już ponad tydzień temu, jednak był problem z zamówieniem szczepionek. Preparaty pojawiły się w ubiegłym tygodniu więc możemy wreszcie zaczynać - relacjonuje w rozmowie z Radiem Eska dyrektorka placówki.
- Każdy z punktów może szczepić blisko 250 osób dziennie, dlatego warto rejestrować się na szczepienie, wybrać dogodny termin i zadbać o swoje zdrowie - dodaje.
Warto wspomnieć, ze punkty nie są objęte żadną regionalizacją, i każdy może wybrać z nich najbardziej wygodny dla siebie, choćby ze względu na miejsce pracy. - Staraliśmy się rozlokować je w taki sposób, by nawet z najodleglejszych części powiatu mieszkańcy nie musieli pokonywać wielu kilometrów do takiego punktu - podkreśla Małgorzata Świątkiewicz.
Warto podkreślić, że na Żywiecczyźnie punkty masowych szczepień zorganizowane zostały w remizie OSP w Lipowej, w Łękawicy w budynku Centrum Usług Społecznościowych, oraz na Hali Widowiskowo-Sportowej w Węgierskiej Górce. W Jeleśni można zaszczepić się w Gminnym Ośrodku Kultury. Dodatkowy punkt szczepień ma funkcjonować w klubie Śrubka, ale nie przeszedł on jeszcze procedury zatwierdzania przez NFZ, dlatego do momentu otwarcia punktu w tym klubie, szpital postanowił uruchomić kolejny zespół w swojej siedzibie.
By zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 wystarczy skorzystać z e-rejestracji na stronie www.pacjent.gov.pl lub zadzwonić pod numer 989. Można też kontaktować się bezpośrednio z lokalnymi punktami szczepień.
Końcem kwietnia wprowadzone zostały przepisy, które mają zapobiegać ewentualnemu marnowaniu się poszczególnych dawek szczepionek. - W punkcie szczepień działającym w żywieckim szpitalu nie wykorzystano zaledwie dwóch, trzech dawek - zapewnia nasza rozmówczyni. - Jeśli pacjenci nie zgłaszali się na szczenienie - co było w ogóle ogromną rzadkością - opracowaliśmy takie procedury, by zapraszać telefonicznie kolejne osoby oczekujące w kolejce zarejestrowanych - relacjonuje dyrektorka. - W zasadzie za każdym razem udawało się nam zaszczepić kolejną osobę szczepionką, która w przeciwnym wypadku musiałaby zostać zutylizowana - podkreśla Małgorzata Świątkiewicz.
- Współpracuję z doskonałym zespołem, dlatego jestem pewna, że teraz, kiedy wreszcie mogliśmy zamówić konieczne preparaty - wszystko będzie działało bez zarzutu. Przygotowanie naszych punktów bardzo dobrze oceniły też osoby kontrolujące je z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia. Ruszamy i zapraszamy - podsumowuje z uśmiechem dyrektorka Szpitala Żywiec.