Szpital w Żywcu

i

Autor: Szpital Żywiec

Wiadomości

Szpital w Żywcu zamyka oddziały i wskazuje przyczyny. Jest oświadczenie NFZ

Przez nierozliczenie świadczeń opieki zdrowotnej szpital w Żywcu zmuszony jest zamknąć oddziały i poradnie specjalistyczne. Powodem jest brak lekarzy, ponieważ szpital nie jest w stanie zapłacić za ich pracę. Szpital wskazał przyczynę problemów finansowych. Śląski oddział NFZ odniósł się do zarzutów.

Szpital w Żywcu od października zamyka do końca roku oddziały i szpitalne poradnie zdrowia. Właśnie wystąpił do wojewody o zgodę. Spółka InterHealth Canada, która prowadzi szpital poinformowała, że zawieszenie działalności dotyczy następujących oddziałów:

  • Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I
  • Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej II
  • Oddziału Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii
  • Poradni Położniczo-Ginekologicznej
  • Poradni Urazowo-Ortopedycznej

Od marca ze współpracy ze szpitalem zrezygnowało łącznie 21 lekarzy. Pozostały personel lekarski i pielęgniarski znacząco zredukował liczbę godzin pracy na rzecz ośrodka. To spowodowało niemożność zapewnienia ciągłości pracy w wymienionych komórkach organizacyjnych 

– wyjaśnia Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor żywieckiego szpitala.

NFZ nie przekazał szpitalowi pieniędzy za wykonane świadczenia

Władze szpitala przyznają, że od dawna sygnalizują Narodowemu Funduszowi Zdrowia konieczność urealnienia i doszacowania planów rzeczowo-finansowych względem liczby przyjmowanych i leczonych w Szpitalu Żywiec pacjentów. To zdaniem przedstawicieli Ośrodka pozwoliłoby na zachowanie płynności finansowej i zapobiegłoby problemom kadrowym. 

Według władz szpitala, Narodowy Fundusz Zdrowia nie dokonał rozliczeń świadczeń wykonanych ponadlimitowo w bieżącym roku (na dziś około 38 mln zł).

Obecna sytuacja związana z brakiem pełnego pokrycia kosztów zrealizowanych świadczeń powoduje konieczność planowanego czasowego zaprzestania wykonywania działalności leczniczej w zakresach, które zostały najmocniej dotknięte konsekwencjami opisywanych problemów.

Pełna treść oświadczenia NFZ

Śląski oddział NFZ informuje, na bieżąco rozlicza i płaci za świadczenia wynikające z umów oraz te, które są nielimitowane. Zobowiązania zostały uregulowane za pierwszy kwartał, a co z drugim kwartałem?

Odnośnie drugiego kwartału trwa standardowy proces bilansowania umów, gdzie podsumowujemy świadczenia, których szpital nie wykonał vs te, które wykazał, jako nadwykonania. W związku z specyfiką województwa, dużą liczbą szpitali, ten proces trwa 

- informuje Śląski Oddział Wojewódzki NFZ.

NFZ dodaje, że wszystkim zależy na utrzymanie powiatowego charakteru Szpitala Żywiec, tak aby jak najlepiej zabezpieczał liczącą ponad 150 tys. populację powiatu wraz z sezonowym napływem pacjentów związanych z turystycznym charakterem regionu. 

Zależy nam na podstawowych oddziałach szpitalnych m.in.: wewnętrznym, neurologii, chirurgii, ortopedii, ginekologii i położnictwie, pediatrii - są to świadczenia potrzebne mieszkańcom regionu

- dodaje NFZ.

Ile pieniędzy szpital otrzymał z NFZ?

Uwzględniając wszystkie rodzaje świadczeń ostateczne wartości zawartych umów ICZ Healthcare Sp. z o.o. w Żywcu w minionych latach wynosiły:

  • 2020 r. - 62 953 186,97 zł
  • 2021 r. - 78 684 737,86 zł
  • 2022 r. - 125 912 347,87 zł
  • 2023 r. - 182 062 532,24 zł.

Quiz leczenie w PRL. Czy pamiętasz te metody uzdrawiania za komuny?

Pytanie 1 z 16
Łatwy punkt na początek. Na zdjęciu widzisz:
Quiz leczenie w PRL. Czy pamiętasz te metody uzdrawiania za komuny1