Szpital Śląski w Cieszynie planuje likwidację pediatrii. Decyzja należy do radnych powiatu

i

Autor: Facebook/Szpital Śląski w Cieszynie

Ochrona zdrowia

Szpital Śląski w Cieszynie planuje likwidację pediatrii. Decyzja należy do radnych powiatu

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie ma zostać zlikwidowany oddział pediatrii. Powód? Cały czas brakuje lekarzy. Placówka poinformowała już o tym wojewodę oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Plan zatwierdziła rada społeczna szpitala, ale ostateczna decyzja należy jednak do radnych powiatu.

Szpital Śląski w Cieszynie planuje likwidację pediatrii.

W cieszyńskim Szpitalu Śląskim od 1 lipca ma zostać zlikwidowany oddział pediatrii, który od początku roku nie działa. Dotychczas jego działalność była dwukrotnie zawieszana. Dyrekcja próbowała przez te kilka miesięcy skompletować kadrę, która gwarantowałaby bezpieczne funkcjonowanie oddziału. Niestety, nie udało się tego zrobić. 

Nie zgłosił się żaden lekarz - powiedziała, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, Ewa Herman, rzecznik cieszyńskiej placówki. 

Dodała także, że przepisy uniemożliwiają dalsze zawieszenie działalności. - Nie możemy zawiesić oddziału po raz trzeci. Czasowe zaprzestanie prowadzenia działalności może trwać tylko do sześciu miesięcy. Nie ma przepisów, które mówią, że można to przedłużyć o kolejne miesiące. Stąd wniosek o likwidację - dodaje Ewa Herman. 

Dyrekcja szpitala przekazała pod konie maja informację o planach likwidacji pediatrii wojewodzie śląskiemu i Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Wniosek zaaprobowała już rada społeczna placówki. Ale potrzebna jest jeszcze zgoda radnych powiatu. 

- Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie uchwałą organ założycielski, czyli rada powiatu cieszyńskiego na najbliższej sesji – powiedziała, w rozmowie z PAP, Ewa Herman.

Rzecznik szpitala w Cieszynie powiedziała także że "w przyszłości oddział może ponownie ruszyć". Muszą znaleźć się tylko lekarze, którzy będą chcieli tu pracować. Przypomnijmy, że cieszyński szpital zawieszał już działania pediatrii w sierpniu 2021 roku. Ówczesnym powodem był już również brak personelu.

Jeśli pediatria w Cieszynie zostanie zlikwidowana, to gdzie mali pacjenci znajdą pomoc? W takim wypadku trzeba będzie udać się do którejś z trzech wymienionych poniżej placówek:

  • Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju lub
  • Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej w Żorach.

Szpital Śląski w Cieszynie jest prowadzony przez starostwo. Ma 20 oddziałów, blok operacyjny i stację dializ.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE