Najnowszy mural na szlaku

i

Autor: Katarzyna Graboń

Szlak Beskidzkich Murali. Jest kolejne dzieło! Zobaczcie, nie pożałujecie!

2022-11-04 13:17

Jeszcze kilka miesięcy temu była tam zwykła, niepozorna ściana sali gimnastycznej. Teraz jest olbrzymie malowidło, które jest nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale ma także walory edukacyjne

Nowy mural w Jeleśni powstał dzięki współpracy Fundacji 9sił oraz Projektu „Etnograf” - Ten mural powstawał chyba najdłużej, wśród murali nad którymi w ostatnim czasie pracowałem. Trzeba przyznać, że nasza beskidzka pogoda bywała kapryśna i zdarzało się, że w jednej chwili musiałem przerywać prace na zwyżce, bo zbliżała się już burza - relacjonuje mówi Maciej Szymonowicz - streetartowiec i twórca muralu.

Beskidzka natura w wersji max

- Najogólniej mówiąc, to przyroda karpacka, bo mural nosi nazwę „Beskidzka natura” - wyjaśnia artysta. - Mogłoby się wydawać, że to jakieś odejście od inspiracji ludową tradycją - obecną w innych malowidłach, ale … to rzeczywiście spojrzenie na źródła, bo nawiązuje właśnie do przyrody i natury, z której ta kultura czerpała - wyjaśnia.

Rysie, wilki, niedźwiedzie… na kolejnej ścianie

Na muralu zobaczyć można olbrzymiego jelenia, ale także ptaki i rośliny z beskidzkich hal. Wszystkie gatunki były konsultowane ze specjalistami z żywieckiego oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. - Staraliśmy się wskazać taki gatunki roślin i zwierząt, które charakterystyczne są dla naszego terenu tylko występują u nas, ale są również bardzo cenne - przyznaje Piotr Dziki. Rysie, wilki, niedźwiedzie - to wszystko jest tu u nas na terenie Jeleśni więc… pewnie będzie też na kolejnej ścianie - śmieje się nasz rozmówca.Do pomysłu pozytywnie odniosła się też dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleśni - Jest pięknie, choć obaw nie brakowało - przyznaje dyrektorka placówki - Krystyna Wójciak. - Kiedy usłyszałam o projekcie - sądziłam, ze to nierealne, to przecież olbrzymia ściana - ale udało się. Muszę przyznać, że jesteśmy bardzo zadowoleni nie tylko z tego efektu wizualnego, ale i edukacyjnego.

Coś więcej niż kolorowa ściana

Jak dodaje Monika Wróbel szefowa Fundacji 9sił, która realizowała projekt - po pierwsze chcieliśmy kolejną szkołę obdarować muralem, a poza tym chcieliśmy stworzyć coś właśnie dla dzieciaków - dodaje. Malowidło to czternasty już element na szlaku beskidzkich murali, a trzeci w samej Jeleśni. Już wiadomo, że przy muralu pojawi się też kod QR, dzięki któremu uczniowie i nauczyciele będą mogli skorzystać z blisko 100 lekcji dotyczących ekologii i bioróżnorodności.Projekt powstał w ramach programu grantowego Lokalne Inicjatywy Społeczne Żywiec Zdrój - edycja 2022

Szlak Beskidzkich Murali - jest nowa ściana!
Uroczysta premiera filmu Listy do M 5