Jedna z wiodących na rynku firm branży sanitarnej stworzyła profesjonalną pracownię edukacyjną w żywieckiej "Budowlance". - Nowoczesne rozwiązania i trendy nie będą miały już tajemnic dla naszych uczniów - przyznaje Elżbieta Sapińska-Gumoś - nauczycielka przedmiotów zawodowych branży instalacyjnej w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu.
- Uczniowie będą zdobywać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Wszystko będzie odbywać się zgodnie z podstawą programową i przygotowaniem uczniów do egzaminów zawodowych - podkreśla. - Otwarcie tej pracowni pozwoli nam na takie przygotowanie naszych uczniów, by już jako absolwenci czuli się pewnie na rynku pracy. Trzeba podkreślić, że w dzisiejszym budownictwie takie rozwiązania, z jakimi mamy tu do czynienia to już standard - dodaje nauczycielka.
Znana firma w ramach współpracy z żywiecką szkołą wyposażyła profesjonalną pracownię za ponad 150 tysięcy złotych. - Dajemy szansę tym młodym ludziom na płynny start w profesjonalne życie zawodowe - przyznaje Piotr Strzałkowski z firmy GROHE. Żywiecki Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych to jedyna w województwie śląskim szkoła, która została wybrana do wspólnych działań.
- W tej szkole znaleźliśmy dyrekcję i nauczycieli, którzy chcieli z nami współpracować, bo wspólnie widzimy szanse dla uczniów - wyjaśnia Piotr Strzałkowski. - Nie ma co ukrywać - inwestycja w tę właśnie szkołę - inwestycja nawet nie ta finansowa - ale naszego czasu, zaangażowania i wiedzy - zwróci się za kilka lat. My już myślimy o tym, co będzie za za pięć, dziesięć lat... - podsumowuje nasz rozmówca.
Przyszli instalatorzy sami zamontowali urządzenia i doprowadzili niezbędne instalacje. A teraz rozpoczynają już naukę w nowej pracowni. - Wśród ciekawych rozwiązań, jakie mamy w naszej pracowni uwagę zwraca... toaleta - niby niepozorna, a nawet klasyczna, ale - jest podświetlana, ogrzewana i samoczyszcząca, do tego sterowana pilotem - wyjaśnia Filip z II klasy - przyszły technik inżynierii sanitarnej.
- Poprzez korzystanie z ekspozytorów szkoleniowych, przez kontakt z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi w wyposażeniu łazieniek czy kuchni - uczniowie będą doskonale przygotowani do wejścia na rynek pracy - przyznaje nam Ewa Kaplyta - dyrektorka żywieckiego zespołu szkół. - Obecnie na przyszłych instalatorów w technikum uczy się około 120 uczniów, natomiast w branżowej szkole I stopnia w specjalności - monter instalacji sieci sanitarnych kształci się ponad 30 osób - dodaje dyrektorka.
Chcecie wiedzieć więcej o pracowni - posłuchajcie: