Mianowania na wyższe stopnie policyjne

i

Autor: KPP Żywiec

Święto Policji w Żywcu. Uroczyste obchody

2022-07-22 10:22

W sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji. W tym roku ma ona szczególny wydźwięk ze względu na obchody 100. rocznicy powstania Policji Województwa Śląskiego. Podczas uroczystości Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, inspektor Dominik Łączyk, w obecności Komendanta Powiatowego Policji w Żywcu młodszego inspektora Krzysztofa Czaja, wręczył funkcjonariuszom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne

Tegoroczne obchody są wyjątkowe, ponieważ przypada 100. rocznica utworzenia Policji Województwa Śląskiego, która działała na obszarze Górnego Śląska przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego. 

Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się od oddania hołdu oraz złożenia wiązanki pod Tablicą Pamięci przodownika Józefa Szczepanika, Komendanta Posterunku Policji Państwowej w Zabłociu, który zginął śmiercią tragiczną w dniu 1 września 1939 roku oraz pod Pomnikiem Pamięci Policjantów II RP, którzy oddali swe życie za wolność i wierność Polsce.

Następnie w Konkatedrze pw. Narodzenia NMP w Żywcu odprawiona została Msza Święta. Po mszy, w sali koncertowej szkoły muzycznej odbyły się uroczystości oficjalne. Ta część obchodów rozpoczęła się od złożenia meldunku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektorowi Dominikowi Łączykowi przez dowódcę uroczystości. Następnie Komendant Powiatowy Policji w Żywcu młodszy inspektor Krzysztof Czaja przywitał przybyłych gości oraz podziękował policjantkom i policjantom za ciężką i ofiarną służbę. Szef żywieckich policjantów podziękował również przedstawicielom władz samorządowych oraz instytucjom za codzienne wsparcie i współpracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. W trakcie przemówienia wszyscy obecni minutą ciszy oddali hołd policjantom, którzy poświęcili swoje życie walcząc o wolność, a także tym, którzy polegli w codziennej służbie. 

Po przemówieniu, odczytano wyciągi z rozkazów o mianowaniu na wyższe stopnie służbowe w korpusach oficerskim, aspiranckim, podoficerskim i posterunkowych. W tym roku  ponad 100 policjantów otrzymało takie nominacje. Ponadto najbardziej wyróżniający się w służbie policjanci z komendy oraz komisariatów otrzymali nagrody od włodarzy miasta i powiatu. Uroczystość była również okazją do wyróżnienia pracowników cywilnych policji szczególnie zaangażowanych w swoją pracę.

W czasie uroczystości związkowcy policyjni uhonorowali działaczy i osoby wspierające działalność związkową wręczając im medale z okazji Jubileuszu 30-lecia istnienia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Wyróżnienia wręczali wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Andrzej Socha wraz z Przewodniczącym Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów przy KPP w Żywcu Wiesławem Kumorkiem.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście w osobach Wicestarosty Żywieckiego oraz Burmistrza Miasta Żywca, którzy podziękowali policjantom za trud i ryzyko, jakie podejmują każdego dnia służby dbając o bezpieczeństwo mieszkańców Żywiecczyzny. Uroczystość podsumował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Dominik Łączyk, który podziękował policjantom za ich służbę. Złożył także podziękowania rodzinom policjantów za wyrozumiałość i wsparcie. Podziękowania skierował także w stronę wszystkich osób i instytucji, które na co dzień wspierają policjantów w ich służbie.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz instytucji na co dzień współpracujących z policją.

Święto policji w Żywcu
Korytarz życia - jak wygląda wewnątrz karetki?