Brygida Murańska

i

Autor: CKPT Radziechowy-Wieprz

Stypendystka w kierpcach. Brygida Murańska otrzymała stypendium Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu na 2021 r.

2021-03-04 14:44

3 lutego 2021 r. decyzją Ministra KDNiS, rozstrzygnięty został Konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2021 r. Konkurs ogłoszony został 17 sierpnia 2020 r. na podstawie Rozporządzenia Ministra KiDN z dnia 24 maja 2012 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami oraz wysokości tych stypendiów.

 Brygida Murańska otrzymała stypendium na działanie w kierunku szerzenia gwary i muzyki. W ramach stypendium powstanie strona internetowa, na której pojawią się teksty, utwory pisane w gwarze oraz muzyka ludowa. Zostaną zorganizowane warsztaty gwary, na których każdy będzie mógł poznać historię gwary i jej rodzaje.

-To stypendium to wielka szansa na rozwój osobisty, ale również na pracę z dziećmi, pokazanie im bogactwa naszej kultury i tradycji- mówi Brygida Murańska ( posłuchaj poniżej)

Już dziś zapraszamy do śledzenia strony internetowej www.gwaraimuzyka.pl

Brygida Murańska (ur. 18.12.1976 r.) jest instruktorem muzycznym ZR „Grojcowianie”. Działalność swą rozpoczęła w 1995 roku, zakładając szkółkę gry na instrumentach ludowych. Na polu muzycznym odniosła i odnosi wiele sukcesów, czego dowodem są liczne nagrody.

Brygida Murańska pochodzi z Juszczyny z umuzykalnionej rodziny Wrzeszczów. Dzięki niej jako instruktorowi, prymistce i śpiewaczce ZR „Grojcowianie” i „Mali Grojcowianie” odnosi wiele sukcesów na scenie regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. To spod jej ręki wyszło wielu utalentowanych instrumentalistów ludowych. Pani Brygida sama pisze teksty i komponuje muzykę z czego najczęściej korzysta zespół i kapela. Jej dorobek artystyczny jest bardzo obszerny, a przykładem są wydane płyty, które zawierają także autorskie utwory.

W dorobku kapeli ZR „Grojcowianie” zaczęły się pojawiać kasety i płyty, takie jak: „Wysoki Beskidzie” z muzyką Beskidu Żywieckiego, „Ide do Jezuska” z najpiękniejszymi pastorałkami, „Górolskij Gaździnie”, „Tynsknica”, „Górolskie Prowdy”, nagrane wspólnie z Księdzem Władysławem Zązlem, Kapelanem Związku Podhalan oraz „Narodzony Jezusek” z Rodzinną Kapelną Wrzeszczów.

Gwara, którą Pani Brygida wyniosła z domu rodzinnego jest pielęgnowana i przekazywana z nadzieją, że młode pokolenie będzie ją dalej kultywowało.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

posłuchaj: Brygida Murańska o stypendium MKDNiS
Miasta widmo z początku pandemii. Tego widoku nie da się zapomnieć